Internet Explorer Güvenlik Açıkları Kapatıldı

Internet Explorer Güvenlik Açıkları Kapatıldı

Microsoft dün gün içerisinde Windows 8 ve Internet Explorer 10 üzerinde bulunan farklı yedi güvenlik açığını onarmak için bir güncelleme paketi yayınladı.

MS12-077 Güvenlik bülteninde özellikle Internet Explorer hedeflenmiş gibi görünüyor. Bu kapsamda Microsoft bünyesindeki tarayıcı için üç farklı güvenlik açığını kapatmak için tasarlanan güncelleme paketi dağıtıma sunuldu.

Yeni güncelleme ile birlikte kapatılan en büyük güvenlik açığına göre sistem üzerinde zararlı kod çalıştıran bir bilgisayar korsanı, o an oturum açmış kullanıcının tüm haklarına sahip olabiliyordu. Bu nedenle eğer Windows 8 ve Internet Explorer kullanıcısıysanız bu güncelleştirme paketini bir an önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Microsoft konuyla ilgili "Eğer bir kullanıcı Internet Explorer kullanarak özel hazırlanmış bir web sayfasını görüntülerse, bu sırada güvenlik açığından kaynaklı olarak zararlı kodun yürütülmesine izin vermiş olabilir ve eğer sistem üzerinde yöneticiyse sisteminin tüm haklarını kod sahibine devretmiş olabilir." açıklamasında bulundu.

Güncelleştirme, Internet Explorer 9 ve Internet Explorer 10 için kritik, Windows Server IE9 ve IE10 için "orta dereceli" olarak nitelendirilmiştir.

"Bu güvenlik güncelleştirmesi Internet Explorer 6, Internet Explorer 7 ve Internet Explorer 8 için hiçbir önem derecesine sahip değildir, çünkü bültende belirtilen güvenlik açığına yönelik bilinen tüm saldırı vektörleri varsayılan yapılandırma sırasında engellenmiştir. Ancak bir önlem olarak yine de tüm kullanıcılarımızın güvenlik güncelleştirmelerini yapmalarını öneririz" Microsoft tarafından gelen başka bir açıkla oldu.

Bunun dışında Microsoft ayrıca Internet Explorer 10 üzerinde boy gösteren Adobe Flash Player açıklarını da yeni güvenlik güncellemesiyle birlikte ortadan kaldırmış oldu.

Tüm Windows kullanıcıları yeni güvenlik güncelleştirmelerini Windows Update servisini kullanarak yapabilirler.

YORUMLAR