İnternet Kullanıcıları Güvenlik Endişesi Yaşıyor

İnternet Güvenliği

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan bir anket, internet kullanıcılarının güvenlik konusundaki endişelerinin giderek arttığını gösteriyor. Anket sonuçlarına göre, insanlar artık internet kullanırken kendilerini eskisi kadar güvende hissetmiyorlar.

Anket sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, özellikle e-ticaretin ciddi anlamda zarar görebileceğini belirtti. Çünkü internetten alışveriş yapan kullanıcıların büyük bir kısmı kendilerini güvende hissetmediklerini söyledi. Anket sonuçları üzerine açıklamalar yapan Global Düşünce ve Küresel Yönetişim İnovasyon Merkezi (CIGI) Global Güvenlik Direktörü Fen Osler Hampson, “Güven, gelişmekte olan ülkelerdeki e-ticaret platformlarının, mobil ödeme sistemlerinin başarılı bir şekilde genişletilmesi ve kullanılması için vazgeçilmezdir.” ifadelerini kullandı.

İnsanların güvenlik endişelerinin her geçen yıl artmakta olduğunu, ancak  özellikle son dönemde yaşanan Facebook veri paylaşımı skandalı ile bunun daha da arttığını belirten Hampson, “Gizlilikle ilgili endişelerin arttığını ortaya çıkaran bu sonuçlar, büyük internet firmalarının koruma politikalarının kamuoyu tarafından dikkatle incelenmesi gerektiğini gözler önüne seriyor.” dedi.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı Teknoloji ve Lojistik Direktörü Shamika Sirimanne ise, e-ticaret yükseldikçe, geleneksel olmayan mobil ödeme yöntemlerini kullanan insanların sayısında genel bir artış olduğunu belirtti ve ekledi: “E- ticarette telefonların kullanımı, gelişmekte olan birçok ülkede, ABD ve Avrupa’da olduğundan çok daha yüksektir. Ankete katılanların bir başka endişesi ise teknolojinin istihdam kaybına yol açacağı yönündedir.

YORUMLAR