İnternet Kullanıcısı Sayımız Bir Yılda 1.3 Milyon Arttı

İnternet Kullanıcısı Sayımız Bir Yılda 1.3 Milyon Arttı

IAB Türkiye tarafından yayınlanan 2013 Şubat raporuna göre Türkiye'de internet kullanan kullanıcıların sayısı geçtiğimiz yıla göre 1.3 milyon artış göstererek toplam 26.6 milyon kişiye ulaşmış durumda.

Ortaya çıkan raporu bir infografik olarak ortaya döken IAB, kullanıcı artışının dışında, kullanıcıların kullanım alışkanlıklarına da dikkat çekiyor. Bu notkada dikkat çeken istatistiksel verilerden ilki; 1.3 milyon artış göstererek 26.6 milyona ulaşan Türk internet kullanıcılarının arasında hergün internete girenlerin yüzde 56.7'lık oranı. Bu da demek oluyor ki ülkemizde internet kullanan kullanıcıların yarısından fazlası hergün internete giriyor.

Dikkat çeken istatistiksel verilerden ikincisiyse: interneti ayda bir veya daha seyrek kullanan internet kullanıcılarının sayısındaki yüzde 67.7 oranındaki büyük düşüş. Genel toplamın yüzde 1.1'ine tekabül eden bu rakam, ülkemizde internetin herkes tarafından etkin olarak kullanıldığının bir göstergesi.

İnternet kullanıcılarımızın arasına son bir yılda katılan 1.3 milyon kişinin demografik bilgilerine bakıldığında, yüzde 56'lık bölümü erkeklerin ve geriye kalan yüzde 44'lük bölümü bayanların oluşturduğu görülüyor. Ayrıca Türkiye'de 628.000'den fazla ilkokul mezunu ve daha altı birey internet ile bul yıl tanıştılar.

IAB Türkiye tarafından yayınlanan infografiğin tamamını aşağıda görebilirsiniz.

Google+ ve Yeni Özellikleri

YORUMLAR