İnternet Üzerinden F-16 Kılavuzu Satın Alan Genç Tutuklandı

ABD'de internet üzerinden F-16 kılavuzu satın alan bir Rus vatandaşının 'ABD'ye karşı komplo kurmak' gerekçesiyle tutuklandığı açıklandı. ABD Utah'taki bir makheme, eBay üzerinden jet uçağı kılavuzları satın alan gencin tutuklandığını duyurdu.

İsminin Oleg Tishchenko olduğu öğrenilen ve 'ABD'ye karşı komplo kurmakla' suçlanan genç, ifadesinde kılavuzları 'ultra-gerçekçi' bir uçak simülatörü yapmak için satın aldığını söyledi. Mahkeme belgelerinde, Tishchenko'nun 2011 yılında eBay'den F-16/B modeli uçak kılavuzu aldığının tespit edildiği belirtildi. Satıcının kılavuzların yurt dışına çıkarılmasına izin vermemesi üzerine ise Tishchenko'nun Digital Combat Simulator (DCS) isimli bir oyun forumu üyelerinden yardım istediği öğrenildi. Teksas'ta bulunan bir forum üyesinin ise belgeleri Moskova'ya göndermeyi kabul ettiği ve bir sonraki yıl gönderdiği açıklandı.

Provokasyon Olabilir

Washington'da bulunan Rusya büyükelçiliğinden yapılan açıklamada ise Tishchenko'nun ABD makamları tarafından kasıtlı olarak yakalanmış olabileceği belirtilerek "ABD özel servisinin provokasyon yaptığına ilişkin işaretler var" ifadeleri kullanıldı. Elçilik ayrıca Tishchenko'nun yasal haklarını korumak için gerekli konsolosluk yardımlarının sağlanacağını söyledi.

Weber Bölge Hapishanesi'nde tutulan Tishchenko, Rusya merkezli yazılım geliştirici Eagle Dynamics için çalıştığını söyledi ve 10 yıldan fazla bir süredir uçak simülasyonları yaptıklarını belirtti. Tishchenko ayrıca jetlerin nasıl çalışacağını anlama konusunda kritik öneme sahip olan söz konusu kılavuzların şirketin son oyunu DCS'nin geliştirilmesinde kullanıldığını açıkladı.

Sizler konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR