İnternet Yayınlarına MİT ve Emniyetten Olumlu Görüş Şartı Getiriliyor

Netflix mit emniyet

İnternet üzerinden yayın yapan Netflix, Blu TV, puhutv gibi platformlara MİT ve Emniyet Müdürlüğü denetiminin geleceği iddia edildi. Yayıncıların, iki kurumdan izin almadan yayın yapamayacaklarına dile getirildi.

Cumhuriyet Gazetesi tarafından yapılan haberde yer verilen iddialarda, radyo-TV ve isteğe bağlı yayınların internet üzerinden sunumuna ilişkin RTÜK ve BTK uzmanlarının hazırladığı taslağa göre, internetten yayın lisansı için MİT ve Emniyet’ten izin koşulu getirileceği ifade edildi. Sinan Tartanoğlu’nun haberinde, tüm radyo-TV yayınları, platform yayınları ile Netflix, Blu TV gibi “IPTV” formatındaki yayınlar “denetim, erişim engeli, lisans iptali” gibi geniş bir denetimin içine alacağı bilgisi aktarıldı.

Altı ay kadar önce RTÜK ve BTK’ya verilen kanun düzenleme süresinin yakın zaman sonra dolacağı vurgulanırken, sürenin bitmesiyle birlikte ortaya yeni internet yayın kanunun gün yüzüne çıkacağı kaydedildi.

MİT ve Emniyetten olumlu görüş belgesi

Radyo ve TV yayınlarına caydırıcılık için verilen para cezaları internet yayınları için öngörülmezken, bu yayınlar için sulh ceza hâkimliğinin kararı ile karartma cezası öngörülüyor. İnternetten yapılan her türlü yayının lisansını alabilmek için ise MİT ve Emniyet’ten olumlu görüş alınması gerekecek. Cumhurbaşkanı’nın yayın yasağı yetkisi, internet radyo- TV’lerini de kapsıyor.