İnternete Uygulanan Sansür VPN Kullanımını Arttırdı

İnternete Uygulanan Sansür VPN Kullanımını Arttırdı

Son zamanlarda ülkemizde gerçekleşen terör olayları nedeniyle sansüre maruz kalan internet nedeniyle kullanıcılar VPN'lere yönelmeye başladı.

Bildiğiniz gibi son zamanlarda ülkemizde gerçekleşen terör olayları ve bazı özel nedenlerle sık sık internete sansür uygulanıyor. Kullanıcılar tarafından oldukça şiddetli bir şekilde karşılanan sansür sonucu Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal paylaşım siteleri durma noktalarına gelecek kadar yavaşlatılıyor. Sansürden kurtulmak isteyen kullanıcılar da çareyi VPN yani Türkçe adıyla Sanal Özel Ağ'larda  arıyor. Ülkemizde en bilindik VPN servislerinin başında gelen ZenMate verilerine göre de Türkiye, 8 milyon kullanıcısıyla ZenMate kullanımında ilk sırada geliyor. Geçtiğimiz yıl 6. sırada yer alan Türkiye, bir yılda 5 sıra birden atlayarak liderliğe oturmuş durumda.

Türkiye'de Kaç Kişi VPN Kullanıyor?

Mobil ve Web servisleri üzerinden kullanıcılara hizmet veren ZenMate'in Android uygulaması, Atatürk Havalimanı saldırısından sonra bir gün içerisinde yüzde 1300 artarken, iOS uygulaması da yüzde 2400 artış gösterdi. Ayrıca ZenMate'in mobil uygulamalarını kullanan kullanıcı sayılarında da bariz artışlar yaşandı. Mobil ZenMate kullanımı bir yılda yüzde 6,5 kat artarak 189 bin rakamına ulaştı. Ayrıca Web eklentisini kullanan kullanıcı sayısı da yüzde 635 artış yaşayarak 635 bin 297 oldu.

BTK Sosyal Medya Kullanıcılarını Uyardı

Konuyla ilgili açıklamalar yapan BTK, yalnızca sansür zamanlarında değil, normal zamanlarda da kullanıcıların paylaşımlarına dikkat etmeleri gerektiğini açıkladı. Retweet de dahil olmak üzere yapılan paylaşımlar bundan sonra BTK'nın denetiminde olacak ve şüpheli paylaşımlar "teröre hizmet" kategorisinde değerlendirilecek.

Mahkeme Kararının Ardından Facebook ve Twitter'a Erişim Halen Kısıtlı

Anonymous, Atatürk Havalimanı Saldırısı Sonrası IŞİD'e Karşı İntikam Operasyonunu Başlattı

YORUMLAR