İnternet'in Karanlık Tarafında Kaç Adet Site Var Dersiniz?

İnternet'in Karanlık Tarafında Kaç Adet Site Var Dersiniz?

Kullanıcılarına sıklıkla sohbetlerine konu olan karanlık web ve derin web efsanelerinden biri, bazı servislerin (Tor ağından yararlanan web sitelerinin) büyük oranda keşfedilemeyecek nitelikte olması. Ancak meraklı kullanıcılardan biri, bir hafta sonu bilgisayarın başına oturarak muhtemel "dark web ve deep web" site sayısını araştırarak bulduğunu iddia edince, dikkatler bu rakama takılmadan edemedi.

Bu açıklamanın arkasından, internette bazı adreslerin, görünüşte karanlık bir web sitesinin URL'si oluşturabilecek her karakter kombinasyonunu ortaya çıkardığı da iddia ediliyor. Yani "dark web ve deep web" üzerinde var olan web sitlerinin sayısını net olarak bulmaya ve hesaplamaya çok da imkan yok. Her telaffuz edilen rakam sadece bir algoritmik tahmin ya da abartıdan ibaret.

Yukarıda sözü geçen meraklı kullanıcını iddiasına göre web'in karanlık tarafında 1,208,925,819,614,629,174,706,176 adet karanlık URL mevcut, bunu rakamları okumak için bayağı sağlam bir matematiğe ihtiyaç duyabilirsiniz, çünkü bu dizin aslında; 1 septilyon, iki yüz sekiz sextillion, dokuz yüz yirmi beş kentilyon, sekiz yüz on dokuz katrilyon, altı yüz on dört  trilyon, altı yüz yirmi dokuz milyar, yüz yetmiş dört milyon, yedi yüz altı bin, yüz yetmiş altı adet gizli web sitesini niteliyor. Ancak tüm sitelerin hala çalışan siteler olduğu da pek garanti değil.

Tabii ki okuyucularımızın muhtemelen bu rakamı bu kadar ciddiye almamaları da gerekmiyor. Sonuç olarak bir öğleden sonra oturup derlenmiş rakamlardan oluşan bu sayı, bir netlik ifade etmiyor. Bu sayımı yapan meraklı kullanıcı, MotherBoard dergisine verdiği röportajda, "İnsanlar bunun saçma, anlamsız bir rakam olduğunu düşünebilir, ancak yanlış değil" demiş olsa da bu demeç, bunun çok da net bir rakam olduğu kesin olarak ispatlanamıyor.

1 Milyon Kadar Google ve Yahoo e-Posta Hesabı Karanlık Web'de Satışa Çıktı

Tor ve Tails Nasıl Kullanılır? Web'in Karanlık Tarafına Göz Atmak İsteyenlere Güvenlik Önerileri

Google'a Görünmeyen 'Karanlık İnternet' ve 13 Korkunç Gerçek

YORUMLAR