İnternetin Mucidi, İnternetin Temel İnsan Haklarından Sayılmasını İstiyor

İnternetin Mucidi, İnternetin Temel İnsan Haklarından Sayılmasını İstiyor

Belçika’lı bilim adamı Robert Cailliau ile birlikte internetin mucidi sayılan, İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee internetin geleceği hakkında açıklamalarda bulundu. 1990’da Web'in temellerini atan bilim adamı, internet erişiminin temel insan hakları arasına girmesi gerektiğini savundu. Devletlerin baskı ve sansürlerinden arınmış bir internetin herkesin hakkı olduğunu, ucuz ve hatta bedava internetin insanlığa sunulması gerektiğini bildirdi.

Web Index raporlarına göre, şuan Dünyadaki internet kullanıcılarının %50’si, hükümetlerin internete yasaklar koyduğu ülkelerde yaşıyor. Toplam Dünya nüfusunun neredeyse yarısı 4,4 Milyar insan ise internet erişimine sahip değil. Bunların çoğu fakir ülkelerdeki insanlardan, kadın ve yoksullardan oluşuyor. Gelişmiş ülkelerde ise internet kullanım oranı 2005’ten beri %45’ten %78’e yükselmiş durumda.

İnternetin tüm insanlığa yayılmasını isteyen sadece internetin babası sayılan Tim Berners değil. Facebook ve Google gibi şirketler, Elon Musk gibi yenilikçi iş adamları bu konuda projeler geliştiriyor. Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk, Dünya yörüngesine yüzlerce uydu göndererek tüm Dünyayı kapsayacak, ucuz internet projesi için satın almalarda bulunmuştu. Keza Facebook da benzer bir proje üzerinde çalışıyor.

Microsoft, BitCoin Ödemelerini Kabul Etmeye Başladı

YORUMLAR