İnternetin Sansürlenmesi Artık İnsan Hakları İhlali Sayılacak

İnternetin Sansürlenmesi Artık İnsan Hakları İhlali Sayılacak

Son zamanlarda ülkemizde çokça kez uygulanan internet sansürü, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından insan hakları ihlali olarak tanımlandı.

BM İnsan Hakları Konseyi, internete sansür işlemi uygulayan ülkeleri kınadı ve bu engellemelerin "İnsan Hakları İhlali" kapsamına girdiğini açıkladı. Özellikle ülkemizde son yıllarda fazlaca uygulanan sansür işlemi, kullanıcıların günlük işlemlerinin de aksamasına neden oluyor ve kullanıcılar da bu durumu VPN'ler yardımıyla çözmeye çalışıyor. Diğer ülkelerde de benzer şekilde kullanıcılar VPN'lere yöneliyor ve özellikle internet üzerinden ticaret yapan kurumlar bu durumdan olumsuz etkileniyor. Bu konuyla ilgili bir açıklama yapan BM, normal yaşamda uygulanan kuralların internet üzerinde de geçerli olduğunu vurgulayarak internet sansürünün insan haklarına ihlal olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden BM, dünya nüfusunun yarısının internete sansür uygulayan ülkelerde yaşadıklarını da belirtti. Öte yandan İnsan Hakları Konseyi'nin aldığı karar Rusya, Çin, Hindistan, Güney Afrika ve Suudi Arabistan tarafından eleştirildi. BM tarafından alınan kararda, olumsuz bildirimlere karşı koruma, dış dünyaya yönelik paylaşımların engellenmesi, dış dünyalar hakkındaki haberlerin koruma amaçlı sansürlenmesi ve bunlara benzer işlemlerin hepsinin "insan hakları ihlali" olarak tanımlanacağı söylendi. Öte yandan BM'nin aldığı kararın şu an herhangi bir hukiki zorunluluğu bulunmuyor. 

BM'nin yaptığı açıklama ile birlikte tğm eleştiri okları sansür uygulayan ülkelerin üzerine yöneldi.

İnternete Uygulanan Sansür VPN Kullanımını Arttırdı

Daha Hızlı İnternet İçin Çalışmalar Okyanusların Altından Hızla Devam Ediyor

YORUMLAR