İnternetin Yeni Yüzü Haline Gelen GIF 30 Yaşında!

İnternetin Yeni Yüzü Haline Gelen GIF 30 Yaşında!

Günümüzde bir sosyal medya platformuna girdiğimizde karşımıza çıkan ilk şeylerden biri hareketli animasyonlar olan GIF formatındaki görseller.

İnternet bağlantılarının genel olarak hızlanmasıyla birlikte standart görsel formatlarının kullanımındaki alışkanlıklar da değişmeye başlamıştı. Eskiden küçük boyutlu JPG dosyalarını paylaşır, GIF'leri pek kullanmazdık. Fakat bağlantı hızları artınca daha büyük boyutlu resim dosyaları yüklemeye, bu resimleri kendi başına bir hikaye anlatan görsellere dönüştürmeye başladık. İşte GIF formatındaki görseller de bu boşluğu iyi bir şekilde doldurdu ve sosyal medya paylaşımlarının, anlık mesajlaşma yazılımlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

GIF formatının kullanımının son zamanlarda yaygınlaşmasına rağmen bu format oldukça eski bir görsel formatı. Günümüzden tam 30 sene önce. 1987 yılının Mayıs ayında GIF formatının babası olan Steve Wilhite, GIF formatının ilk sürümü üzerindeki çalışmalarını tamamlamıştı.

80'li yıllarda Compuserve adlı firmada çalışan, yukarıdaki resimde de yakından göreceğiniz Steve Wilhite, patronu tarafından bütün bilgisayarlarda kolayca çalışabilecek bir görsel formatı yaratmakla görevlendirilmişti. Bu görsel formatının düşük hızlı bağlantılarda da açılabilmesi istenmişti. Sonuçta Steve Wilhite, GIF'in temelini kayıpsız sıkıştırma protokolü olan Lempel Ziv Welch - LZW üzerine atmıştı.

GIF formatı ilk zamanlarda sadece animasyonlu metinler halinde kullanılmaktaydı. 90'lı yıllarda internet sitelerinde bu tür metinleri sıkça görüyorduk. 2000'li yıllarda ise geniş bant internet bağlantılarıyla birlikte GIF'ler animasyon şeklindeki görsellere dönüşmüşlerdi. Günümüzde ise GIF'leri aşağıdaki görselde olduğu gibi sessiz, küçük videolar olarak tanımlayabiliyoruz:

GIF kullanımının yaygınlaşmasının bir diğer nedeni de GIF yapma araçlarının çok daha pratik ve kolay erişilir hale gelmesi.

Pratik ve Hızlı GIF Yapma Yöntemleri

Program Kullanmadan Videolardan Gif Yapma

Gif Küçültme, Gif Kırpma ve Gif Boyutlandırma Nasıl Yapılır

YORUMLAR