İnternette Kapora Tuzağı Kuranlara Operasyon Yapıldı

İnternette Kapora Tuzağı Kuranlara Operasyon Yapıldı

İnternet üzerinden yayınlanan ev, araba ve benzeri ilanlarda, tüketicilerden "kaparo" talep ederek sırra kadem basan dolandırıcılara karşı dikkat edilmesi gerektiği uyarısı yapıldı.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, kullanıcılardan gelen şikayetleri değerlendirmeye alarak, kimliği belirlenen bu tür dolandırıcılara bir baskın düzenledi. Dolandırıcılık Şubesi birimleri, titizlikle yaptığı araştırmalar sonucunda internet sitelerinde ev ya da araç kiraladıklarını duyuran veya otomobil, ev ya da eşya satan şahıslar belirlenerek bir operasyon başlatıldı. Ankara ve İstanbul'da yapılan bu operasyonlar sonucu 3 kişi yakalandı.

Ucuz fiyat verip tuzağa düşürüyorlar

Bu yöntemle kullanıcıların aradıkları fiyattan daha ucuza ev, araba ve benzeri emtiaları, internette verdikleri ve piyasasından daha ucuz olan fiyatlarla kandıran şahıslar, kaparo talep ettikten sonra kendilerine ödenen paraları alarak ortadan kaybolabiliyorlar.

Gayrimenkul danışmanları konuyla ilgili olarak, "3 bin 500 TL'lik daire için 2 bin TL" benzeri ilanlar veren bu şahısların, tüketicilerin zaafından faydalanarak,onları kolaylıkla kaparo ağına düşürdüklerini söylediler. Durum sadece satılık ya da kiralık evler için söz konusu değil eşya, araba, mobilya gibi önemli kalemlerde de bu yöntem kullanılıyor.

Habertürk gazetesinde yayınlanan habere göre avukatlar, internet üzerinden verilen ilanları bağlayan 5651 sayılı Kanunda yeni bir düzenleme yapıldığını, kanunun 4., 5. ve 6. Maddelerinde web sitesi sahiplerinin bağlantı sağladığı ve başkasına ait içeriklerden artık sorumlu olmadıklarına dikkat çekiyorlar.

Kısaca web sitelerinin, hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmadıklarını işaret ediyorlar. Böyle bir durum gerçekleştiğinde web siteleri herhangi bir sorumluluk almıyorlar.

İhbarlar sonucunda web siteleri, sadece söz konusu ilanı yayından kaldırabiliyor, ancak başka bir işlem yapmıyorlar. Bundan dolayı tüketicilerin web sitelerinde yayınlanan ilanlar hakkında çok dikkatli ve titiz araştırmalar yapmaları öneriliyor.

İnternet Dolandırıcıları Burs Verme Vaadiyle Öğrencileri Dolandırıyor

Siber Dolandırıcıların Hedefinde Yine İnternet Bankacılığı Var!

WannaCry Sayesinde Türkiye'nin Siber Sabıkalarını da Ortaya Çıktı

YORUMLAR