İnternetten 2. El Araba Satışına Büyük Kısıtlama Geliyor

İnternetten 2. El Araba Satışına Büyük Kısıtlama Geliyor

Ülkemizde büyük bir pazara sahip olan 2. el araba ticareti için şu ana kadar yapılmış olan en kapsamlı düzenleme önümüzdeki günlerde yasa haline getirilecek. Ülkemizde her sene milyolarca araç ikinci el araba ticareti yoluyla el değiştiriyor. Bu yapılan satış işlemlerinin kimileri galeriler tarafından, kimileri sahibinden.com gibi internet siteleri üzerindeki kullanıcılar tarafından yapılıyor. Galeriler ve bu işle uğraşan kurumlar yapılan işlemlerde fatura kesmekteler ve vergi ödemekteler. Fakat şahıs olarak bu işle uğraşan, herhangi bir faturalandırma yapmayan kişiler ise vergi ödememekteler. İşte bu durum nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkınbda Yönetmelik Taslağı" adında bir taslak hazırlamış ve bu taslakta devrimsel düzenlemelere yer vermişti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak gelecek yorumlar ve görüşler değerlendirildikten sonra Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek ve muhtemelen yasalaştırılacak. Bu taslak internetten ikinci el otomobil satışı üzerinde ciddi kısıtlamalar getiriyor. Uygulamadaki temel amaç faturalandırma yapmayan ve vergi kaçıran yer altı galericilerini önlemek. Sahibinden.com üzerinde aynı anda çok sayıda araç satan kişilere denk gelebiliyoruz. İşte bu düzenlemeyle bu kişiler ticari faaliyet yürütemeyecekler.

Vatandaşlar Senede En Fazla 3 Kere Araç Satışı Yapabilecekler

Eğer galerici veya 2. el araç satışı konusunda uzman bir esnaf veya sanatkar değilseniz, yani sıradan bir vatandaşsanız bir sene içerisinde en fazla 3 defa araç satışı yapabileceksiniz. Bunun yanında 2. el araç satışı yapmayan bir esnaf veya sanatkar ya da tüccar olmayan bir özel hukuk kişisiyseniz 2. el araç satışında 3'ten fazla araç satışı yapmanız mümkün olacak; fakat bu da belli bir koşula bağlı olacak. Eğer tüccar olmayan bir özel hukuk kişisi ya da 2. el araç satışı yapmayan bir esnaf veya sanatkarsanız 3'ten fazla 2. el araç satışı yapabilmek için araçların üzerinize en az 3 yıldır tescillenmiş olması gerekecek.

Taslak 2. el oto pazarları için de düzenleme içeriyor. Bu pazarlarda satış yapan kişiler özel yetki belgesi almak zorunda kalacak. Bunun yanında galeriler için de ciddi düzenlemeler getirilecek ve galeriler belli şartlara uymadıklarında cezai yaptırıma tabi tutulacaklar. Araçların hasar kayıtları ve kilometreleri gibi bilgilerin vatandaşlara doğru bir şekilde aktarılması zorunluluğu geliyor. Eğer galeriler vatandaşlara yanlış bilgi vererek mağdur olmalarına sebep olurlarsa hukuki olarak sorumlu tutulacaklar ve ceza alacaklar.

Yapılacak değişiklik sonucunda internetteki 2. el satış sitelerinde çok daha az araç satış ilanı göreceğimiz kesin.

YORUMLAR