İnternetten Alışveriş Yaparken Kimlik Bilgilerinizden Olmayın!

İnternetten Alışveriş Yaparken Kimlik Bilgilerinizden Olmayın!

Türkiye, e-ticaret ekosisteminin en hızlı geliştiği ülkelerin başında geliyor. Yapılan araştırmalar, günümüzdeki 20 milyar liraya merdiven dayanan internet alışveriş hacminin, 2020 yılında 35 milyar dolar seviyesine çıkacağını gösteriyor. Peki ya çevrimiçi güvenliğimiz?

Dünyanın en büyük siber güvenlik şirketlerinden Kaspersky Lab, çok önemli bir araştırmaya imza attı. 

Çarpıcı bilgilerin yer aldığı raporda, Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapan insanların yüzde 30’unun finansal ve kimlik bilgilerini başkalarına kaptırdığı belirtildi. Dahası, bu kesimin yüzde 42’si de kaptırdıkları paralarını geri alamamış vaziyette.

Araştırmaya göre, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 56’sının en fazla endişelendiği şey, finansal kimlik bilgilerinin siber suçlular tarafından ele geçirilmesi oldu. Ancak, araştırmaya katılanların yüzde 31’i finansal bilgilerini paylaştıkları web sitelerini ve uygulamaları unuttuğunu dile getirdi.

Türkiye’de kullanıcıların yüzde 22’si bu bilgileri cihazlarında saklıyor. Bu şekilde, internet üzerinden alışveriş yaparken bilgileri girmek kolaylaşıyor ve hatırlama derdi ortadan kalkıyor. 

Rapor ayrıca, PayPass ve Apple Pay gibi temassız cihaz ödemelerinin de giderek daha popüler bir hale geldiğini gösteriyor. Türkiye’de tüketicilerin yüzde 31’i bu hizmetleri düzenli olarak kullanıyor.

Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, “Finansal verilerimize ve internet üzerinden yaptığımız ödemelere çok dikkat etmeliyiz. Banka kartı bilgilerimizi güvenilmez web sitelerine vermekten veya güvenlik önlemi bulunmayan cihazlardan ödeme yapmaktan kaçınmalıyız” sözleriyle kullanıcıları uyardı.