İnternetten Film İndirenlere Google'dan Darbe

İnternetten Film İndirenlere Google'dan Darbe

Google artık tarayıcısı Chrome’da korsan film indirme ve belli başlı torrent sitelerine izin vermiyor. Bu tarayıcı listesi sadece Chrome ile sınırlı da değil. Mozilla Firefox’ta aynı protokolü takip ediyor.

Torrent sitelerinin korsan film yayılımında önemli rol oynuyor olmaları dev yapımcı şirketlerin yılardır şikayet ettikleri bir durum. Ancak buna etkili bir çözüm getirilemediği de bir gerçek. Google bu konuda aldığı yeni önlemle durumu çok kurtaramayacak olsa da, en azından yeni bir şeyler deniyor. Google tarayıcısı Chrome ve Mozilla Firefox bu haftadan itibaren The Pirate Bay sitesini "zararlı içerik" yaftası altında yasaklayacak. Kullanıcılar bu sayfaya girmeye çalıştıklarında Google’ın o bilinen klasik kırmızı uyarı sayfasıyla karşılaşacaklar.

Öte yandan sorulması gereken bir diğer soru ise Google binlerce torrent sitesi arasından neden The Pirate Bay’i seçmiş olabilir? Aslında The Pirate Bay bir simge. Dikkat ederseniz üzerinde en çok uğraşılan, defalarca yasaklanan ve çökertilen ancak kendi küllerinden yeniden doğan bu site artık her otoritenin hedefi konumunda. Diğer taraftan Google’ın site yasaklama konusunda da sabıkaları var. Eğer algoritmaları yanlış kurgularsa kurunun yanında yaşın da yandığına ve suçsuz, masum bir çok sitenin yasaklandığına şahit olmuştuk. Birçok web sitesinin bu yeni The Pirate Bay uygulamasında da aynı riski taşıyor olmaları yüksek bir ihtimal.

Peki bu bir darbe mi gerçekten? İnsanı güldürmeyin demezler mi Google'a?

The Pirate Bay Geri Döndü!

The Pirate Bay'in Engellenmesi Talebi Reddedildi

The Pirate Bay Çöktü Yeni Torrent Kralı KickAss Oldu

YORUMLAR