İnternetten Yapılan Kartlı Ödemeler Zirve Yaptı

İnternetten Yapılan Kartlı Ödemeler Zirve Yaptı

BKM’nin paylaştığı verilere göre internet üzerinde kartla yapılan ödeme tutarları her geçen yıl artış göstererek rekor kırıyor. BKM’nin Temmuz 2017 verilerine göre son bir yılda online kartlı ödeme tutarı yüzde 44 artış göstererek 85 milyar TL seviyesine ulaştı.

BKM’nin Temmuz ayı için paylaştığı verilere göre mobilya, market ve giyim sektörlerinde internetten yapılan kartla ödeme miktarı ikiye katlandı. Geçen yılın Ağustos ayından bu yana geçen bir yıllık dönemde ise 84,7 milyar TL internet üzerinden ödendi. Bu rakam yıllık yüzde 44 oranında bir artışa tekabül ederken, aynı büyüme oranının korunması halinde yıl sonuna kadar online kartlı ödeme tutarı 98,4 milyar TL olabilir.

İnternetten yapılan kartla ödemelerin sektörel dağılımı incelendiğinde en fazla artış mobilya ve dekorasyon sektöründe görülürken, bu alanda yıllık yüzde 149 artış ile 144 milyon TL ödendi. Market ve AVM harcamaları yüzde 119 artış göstererek 363 milyon TL’ye ulaşırken giyim sektöründe yapılan online kartlı ödeme tutarı da yüzde 102 artış göstererek 350 milyon TL oldu.

Ayrıca Temmuz ayında Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksiti ödenirken toplam tutarın üçte ikisi internet üzerinden kartla ödendi. Bu oranla kamu ve vergi ödemeleri alanı online ödemenin en fazla görüldüğü alan oldu.

İnternetten Kartla Alışveriş Onay Süresi Uzatıldı

Banka Kartı Sahipleri Dikkat, Kartınızın İnternet Alışverişine Kapatılmasına Az Kaldı!

YORUMLAR