İntiharlara Sebep Olan Oyunun Yapımcısı Suçunu Kabul Etti

İntiharlara Sebep Olan Oyunun Yapımcısı Suçunu Kabul Etti

Mavi Balina oyununu duymuş muydunuz? Bilinen 16 genç kızın, bilinmeyen kim bilir kaç gencin intiharına sebep olduğu düşünülen oyunun geliştiricisi Rus asıllı Philipp Budeikin, Kasım 2016’da tutuklanmıştı. Geçtiğimiz gün mahkemeye çıkan 21 yaşındaki zanlı, suçlamaları kabul etti.

Suçlamaları kabul eden Budeikin, kurbanlarını ‘biyolojik atık’ olarak gördüğünü ve ‘mutlu bir şekilde’ ölmelerine olanak tanıyarak toplumda temizlik yaptığını savundu. 50 gün boyunca oyuncularına kendilerine acı çektirecek görevler veren oyun, son görev olarak da intihar etmeleri talimatını veriyordu. Son seviyeye gelmiş bir gencin ihbarıyla yakalanan Budeikin'in, kendi gibi oyunda başka yöneticilerin de olduğunu ortaya çıkaran Rus emniyet müdürlüğü, ülke genelinde oyunla bağdaştırabilecek 130’dan fazla intihar üzerinde henüz açıklama yapmadı.

Sosyal medya üzerinden yayılan oyunun sınırlarının Rusya’yı aştığı da iddialar arasında. Konuyla ilgili habercilerin hedefinde de yine sosyal medya uygulamarı yer aldı. Facebook ve Instagram gibi uygulamaların, bu tür işkence içerikli paylaşımlara karşı yeterli önlem almadığını savunan İngiliz The Times gazetesi, benzer videoların Yotube’dan da paylaşıldığına dikkat çekti.

Gençleri İntihara Sürüklediği Söylenen Oyun Ortalığı Karıştırdı

13 Yaşındaki Genç Canlı Yayınında Yanlışlıkla Kendini Öldürdü

YORUMLAR