iOS 11 Güncellemesi Alacak Cihazlar Hangileri? Yenilikler Neler?

iOS 11 Güncellemesi Alacak Cihazlar Hangileri? Yenilikler Neler?

Apple, geleneksel etkinliklerinden The Apple Worldwide Developers Conference 2017’de (WWDC) yeni işletim sistemi iOS 11’i tanıtmıştı. Baştan sona yenilenen ve çok daha zeki hale gelen iOS 11, iPhone 8 lansmanından sonra kullanıcıların hizmetine açılacak. Peki hangi cihazların güncellemeyi alacağını ve ne yeniliklerin ne olacağını biliyor musunuz?

Herkesin nefeslerini tutarak 12 Eylül tarihini beklediğini tahmin etmek zor değil. Zira üzerinde aylarca konuşulan iPhone 8 (iPhone X) nihayet gün yüzüne çıkacak. Yeni iPhone dışında merak edilen bir diğer konu ise, WWDC 2017’de duyurulan ve yeni özellikleriyle iPhone ve iPad cihazları baştan yaratacak olan iOS 11.

Apple, iOS 11’in beta sürümlerini geliştiriciler için sunmaya devam ediyor. iOS 10.3 ile birlikte 32-bit işletim sistemini destekleyen uygulamaların bir süre sonra kullanılamaz hale geleceğinin sinyallerini veren Apple, iOS 11 ile birlikte bu uygulamaları kullanılamaz hale getirecek. 64-bit desteklemeyen 180 bin uygulamanın App Store’dan kaldırma çalışmaları ise başlamış bulunuyor.

Peki, hangi cihazlar iOS 11’e sahip olabilecek?

İşte iOS 11 güncellemesi alacak modellerin listesi:

  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone SE
  • iPhone 5s


iPhone 5C ve öncesi bir modele sahipseniz, ne yazık ki iOS 11’i indiremeyeceksiniz.

iOS 11 İle Gelecek Yenilikler

iOS 11 ile gelen ilk yenilik mesaj uygulaması üzerine. Mesajlar artık iCloud’da saklanabilecek. Geçtiğimiz yıllarda telefonunuzu değiştirdiğinizde mesajlar silinebiliyor ya da cihazlar arasında senkronizasyon sorunu yaşanabiliyordu. iCloud desteği ile bu sorun çözülmüş.

İkinci yenilik Apple Pay’de. Apple Pay Türkiye’de henüz kullanılmasa da dünyada ciddi bir kullanım oranına sahip olduğu açık. Artık, Apple Pay ile başka bir bankacılık uygulamasına girmeden, telefonunuz üstünden başkasına para gönderebiliyorsunuz. Bu uygulama kısa vadede Türkiye’de yaşayanları ilgilendirmese de önemli bir yenilik olarak dikkat çekiyor.

Siri artık yeni arayüzü ve sesiyle, farklı tonlamalarla daha çok öğrenen bir yazılım halini alıyor. Aramalarda artık çok daha farklı sonuçlar ortaya çıkaracak olan Siri, bir dilde söylediğiniz cümleyi, başka dile çevirme özelliğine de sahip oluyor.

Kamera uygulaması da yeniliklerden nasibini alıyor. Artık cihazla çektiğiniz videolar daha kaliteli ve farklı formatlarda kaydediliyor. iPhone 7 Plus’ta kullanılan portre modu da geliştiriliyor ve daha düşük ışıkta fotoğraf çekme imkânı geliyor.

Bildirim ekranı ise baştan sona değişiyor ve her şey tek sayfada toplanıyor. Apple’ın en temel eksiklerinden biri olan mobil veriyi açıp kapatma özelliği de yeni bildirim ekranı ile ana ekrana geliyor.

iOS 11 ile gelen en ilginç yeniliklerden biri ise rahatsız etme modunun araç kullanımında aktif hale gelmesi. Cihaz herhangi bir yöntemle bir araca bağlandığında rahatsız etme moduna geçiyor ve siz hareket halindeyken otomatik mesajlarla arayanlara cevap veriyor.

Apple'a yakın kaynaklara dayandırılan iddialara göre, daha nice yeni özelliği barındıran iOS 11, 22 Eylül'de kullanıma sunulacak.

iPhone 8 Googleladık! (iPhone 8 Hakkında Her Şey)

iOS 11 Nasıl Yüklenir?

iOS 11 Bilinmeyen Gizli Özellikleri

YORUMLAR