iOS 11.1 Güncellemesi Yayınlandı! İşte Yenilikler

iOS 11.1 Güncellemesi Yayınlandı! İşte Yenilikler

Apple'ın uzun zamandır beklenen iOS 11.1 güncellemesi nihayet yayınladı. Yeni güncelleme ile yazılım sorunları büyük ölçüde giderilirken, en dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi de emojiler oldu. İşte iOS 11.1 ile gelen tüm yenilikler ve güncellemeyi alacak iPhone'ların tam listesi!

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan iOS 11 güncellemesi, şimdiye kadarki en donanımlı mobil işletim sistemi olarak dikkat çekmişti. Fakat kullanıcı deneyimi anlamında beklenen performansı vermeyen iOS 11, başta yazılım sorunları olmak üzere birçok kullanıcının başını ağrıtmıştı.

Apple'ın dün gece yayınladığı iOS 11.1 güncellemesi, pek çok değişiklikle ve iyileştirmeyle birlikte geldi. Öyle ki, Apple uzun süredir topladığı şikayetleri dikkate alarak bu sürümü hazırladı. Bu nedenle şu ana kadar ki en donanımlı güncelleme olma özelliğini taşıyor.

Peki iOS 11.1 ile gelen yenilikler neler ve güncellemeyi hangi modeller alacak? İşte bu soruların cevabı.

iOS 11.1 İle Gelen Yenilikler

iOS 11.1 güncellemesi ile birlikte batarya performansı konusunda önemli iyileştirmeler yapıldı. Böyle iOS 11'den beri süregelen bu sorun çözülmüş oldu.

Batarya sorunu dışında yeni güncelleme ile Apple'ın düzelttiği en önemli sorunlardan biri de KRACK adlı önemli Wi-Fi bağlantı açığı oldu. Bu açık sebebiyle tüm internet trafiğiniz kötü niyetli kullanıcılar tarafından gözetlenebiliyordu.

Güncelleme ile birlikte birçok yeni Unicode 10 emoji çeşidi kullanıcılara sunuluyor. Yeni ifadelere sahip yüzler, hayvanlar, aksesuarlar ve hatta zombiler gibi birçok yeni emoji mesajlara renk katmaya geliyor.

Zürafa, zebra ve kirpi gibi hayvanların yanı sıra Brachiosaurus isimli ünlü dinozor eklenen emojiler arasında. Noodle, tart gibi yiyeceklerin yanında hepimizin sevgilisi brokoli de emoji setleri arasında yerini alıyor. Hatta Gandalf, Tinkerbell, vampir ve bir deniz kızı emojisi de iOS 11.1 ile geliyor.

Safari’de durum çubuğuna dokunarak sayfanın başına dönerken kullanılan animasyon ile kilit ekranındaki kamera animasyonu değiştirilmiş. Ayrıca Assistive Touch için yeni dokunmatik özel işlemler eklenmiş. Böylece, tek dokunma, çift dokunma, uzun basma ve 3D Touch ile farklı işlevler yerine getirilebiliyor.

Bununla birlikte gelen bildirim ile birlikte yeni kilit ekranının ortasından erişimi önleyen sorunun çözüldüğünü de belirtelim.

iOS 11.1 Güncellemesi Alacak Cihazlar

iOS 11.1 güncellemesi; iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, 12.9 inç iPad Pro, 2. nesil 12.9 inç iPad Pro, 1. nesil 10.5 inç iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad 5. nesil, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2 ve iPod Touch 6. nesil modellerini destekliyor.

iOS 11.1 Nasıl Yüklenir?

Güncellemenizi yapmadan önce cihazınızı mutlaka iTunes ya da iCloud’a yedeklemenizi tavsiye ediyorum. Güncelleme sonrasında yaşayacağınız sıkıntıların önüne bu yedek ile geçebileceksiniz.

iOS 11.1 güncellemesini cihazınızın üzerinden Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsü yardımıyla ya da iTunes üzerinden güncellemeler bölümüne giriş yaparak indirme işlemini tamamladıktan sonra yükleyebilirsiniz.

Şimdiye kadar iOS 11.1 güncellemesini alan bütün iPhone, iPad ve iPod Touch modelleri iOS 11.1 güncellemesini indirebilir.

YORUMLAR