iOS 11.4 Güncellemesinde Dikkat Çeken Özellik

iOS 11.4 Güncellemesinde Dikkat Çeken Özellik

Siber güvenlik firması Elcomsoft'taki araştırmacılar, Apple'ın yakın zamanda kullanıma sunacağı iOS 11.4 güncellemesinde çok ilginç bir güvenlik özelliği keşfettiler.

Beta testi devam eden iOS 11.4 güncellemesinde ortaya çıkan ve USB Restricted Mode (USB Kısıtlama Modu) adı verilen özellik, 7 gün boyunca kilit ekranı açılmayan veya güvenilir bir bilgisayara bağlanmayan iPhone ve iPad'lerin Lightning portunu devre dışı bırakıyor.

Elcomsoft araştırmacıları, söz konusu durumlarda kablo yuvasının sadece şarj için kullanılabileceğini söylerken, veri aktarımının ise yapılamayacağını belirtiyor. Dİğer bir deyişle, sizden başka biri telefonunuz kitlendikten 7 gün sonra iPhone'unuzdaki verilere parmak iziniz, Face ID'niz veya şifreniz olmadan erişmeye çalışırsa bunu başaramayacak.

Apple, GrayKey gibi araçlar kullanarak kilitli iPhone'ları kırmak isteyen güvenlik güçlerine engel olmak istiyor. Yine de USB Kısıtlama Modu iOS cihazlarının açılmasını tamamen engellemiyor, ancak bu süreyi önemli ölçüde uzatıyor.

Apple, FBI'a Karşı Önlem mi Alıyor?

FBI, şüphelilerin veya kurbanların iPhone'larına erişmek için sık sık Apple'ın kapısını çalsa da, her seferinde olumsuz yanıt alıyor.

14 kişinin öldüğü San Bernardino saldırısını gerçekleştiren teröristlerden birine ait olan iPhone 5C'nin kilidini açmak için Apple’dan yazılım geliştirmesini isteyen; ancak beklediği cevabı alamayan FBI, üçüncü kişilerin yardımıyla telefonu hacklemişti. Tabii, FBI’ın o zamana kadar iPhone’u açmak için 1.3 milyon dolar harcadığını da belirtelim.

Yaklaşık iki ay önce Forbes'te yayınlanan bir raporda ise, ABD'deki polislerin, akıllı telefonların kilidini açmak için ölü kişilerin parmak izlerini kullandığı ortaya çıkarken, bu yönteme en fazla iPhone’larda başvurulduğu belirlenmişti.