iOS 12 Yüklü iPhone'larda Güldüren Hata!

Geçtiğimiz günlerde iOS 12 final sürümünü yayınlayan Apple’ın başı yine kullanıcılarıyla dertte. Onlarca beta sürümünün ardından final sürümde keşfedilen hata, sosyal medyada hızla yayıldı. İşte Apple’ın rehber uygulamasında yaptığı o güldüren hata!

H Harfi Rehberden Silindi!

iOS 12 beta sürümde karşılaşılan hatalar final sürümde de devam ediyor. Apple’ın “Dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi” olarak tanıttığı iOS’un son sürümü iOS 12 de beraberinde bazı hataları getirdi. iOS 12 final sürümünde, dili Türkçe olarak ayarlanan iPhone’ların rehber uygulamasında çok ilginç bir sorunla karşılaşılıyor. Rehber bölümünde kişilere daha hızlı ulaşmayı sağlayan baş harflerin olduğu listede H harfi gözükmüyor. Evet, iOS 12 yüklü iPhone kullanıcısı olarak rehberinizde H ile başlayan kişiyi aramak veya mesaj göndermek için onlarca satır aşağı kaymanız gerekiyor. Bu hatanın sebebi henüz bilinmiyor ve yazılımsal sorunları hızlı çözmesiyle bilinen Apple tarafından konuya ilişkin bir açıklama gelmiş değil.

Bu, İlk Değil!

H harfini çok az kullanan Trakyalıları sevindiren, diğer kullanıcıları şaşkına uğratan bu hatanın Ekim ayında yayınlanması beklenen iOS 12.1 güncellemesiyle çözüleceği tahmin ediliyor. Bunun ilk yazılımsal hata olmadığını, Cupertinolu teknoloji devinin, öncesinde Türkiye’ye özel harita uygulamasında, dünya genelinde de hesap makinesi uygulamasında ilginç sorunlarla kullanıcıları karşı karşıya bıraktığını, sosyal medyada da uzun süre gündemde kaldığını biliyoruz. Umarız, ülkeye özel güldüren hatalara iOS 13’de rastlamayız.