iOS 6 WWDC 2012'de Tanıtıldı

iOS 6 WWDC 2012'de Tanıtıldı

Bu sonbahar ayları içerisinde iPhone ve iPad için piyasaya çıkacak olan iOS6'ya bir kaç önemli özellik ekleniyor. Bu özellikler arasında turn-by-turn navigasyon sistemi ve FaceTime programının telefon şebekeleri üzerinden konuşmaya olanak sağlaması dikkat çekenler arasında.

Apple bugün yeni işletim sistemlerinin en son sürümünün özelliklerini açıkladı. Scott Forstall; "Söz vermiş olduğumuz gibi iOS6, yaklaşık 200 yeni özellik ile birlikte geliyor." açıklamasında bulundu.

Şu an Apple'ın yeni haritaları gösterinin yıldızı gibi görünüyor. Herhangi bir adres aradığınızda, 3D görünümünde binaları görmek mümkün. Bunlar gibi daha bir çok uygulamanın olduğu kesin fakat, şimdiden belli ki Apple yeni iOS ile bir çok boşluğu doldurmuş gibi.

iOS6 bu sonbahar aylarında iPhone 3Gs modeline ve ardından diğer jenerasyon iPad'ler için gelecek. Şimdi, Scott Forstall'ın bugün bahsettiği özellikleri inceleyeceğiz.

Siri

Apple'ın sesli asistanı olan Siri, iPhone 4s'ün piyasaya çıktığında en çok konuşulan özelliğiydi. O size bir toplantınızı hatırlatabiliyor, sorduğunuz sorulara mantıklı cevap verebiliyor ve hatta evden çıkarken şemsiye alıp almamanız gerektiğini bile söyleyebiliyor. Apple, iOS6 ile birlikte bu özelliğini eğlenceli bir özellikten daha çok telefonu daha kolay kullanabilmek için geliştirdi. Ayrıca, müjde! Siri iPad için de geliyor.

En beğenilen değişikliklerden birisi olarak Siri artık uygulamaları da çalıştırabilecek. Demo gösterimde Scott Forstall, Temple Run oyununu çalıştırmasını istedi ve oyun anında açıldı. Ayrıca bazı uygulamalar açık olduğu zamanlarda bile Siri'ye bazı istediklerinizi yaptırabilirsiniz. Örneğin Facebook durumunuzu güncelleyebilir ya da tweet gönderebilirsiniz. Siri artık eğlenceden daha fazla telefonun daha kullanışlı olmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Bütün bunların yanı sıra, Eyes Free özelliği Siri'yi arabanızın içine getiriyor. Forstall, Apple'ın Toyota, GM, Mercedes, Honda ve Audi gibi araba üreticileriyle elleriniz direksiyondayken Siri'nin kullanılabileceğini söyledi. Ekran aydınlanmadan konuşan bir uyarı alacaksınız, bu da Siri'yi ellerinizi direksiyondan kaldırmadan kullanabilmeniz anlamına gelecek. Ancak Eyes Free özelliği için biraz daha beklemek gerekecek çünkü araç firmaları önümüzdeki 12 ay içinde araçlara yeni cihazı entegre edecek.

Navigasyon

5 sene önce ilk iPhone çıktığı zaman Apple turn-by-turn özelliğinden yoksundu bu yüzden şuan buna çok önem veriyor. Kuşbakışı görünümü nerede olduğunuzu ve önünüze gelecek olan dönüşleri gösteriyor. Ayrıca kullanıcı dostu Siri, yönleri size söylüyor ve ayrıca telefona dokunmadan Siri'den yol tarifi isteyebiliyorsunuz.

FaceTime

iOS6 ile birlikte, FaceTime ile konuşmalarınızı mobil şebeke üzerinden yapabileceksiniz. Bildiğiniz gibi Apple iPhone 4'te FaceTime ile 3G üzerinden konuşmayı kısıtlamış sadece Wi-Fi ile konuşabilmemize imkan vermişti. Bu özelliğin değişmiş olması kullanıcıları sevindirecektir.

Bunu yanı sıra, Apple telefon numaranız ile Apple ID'nizi eşleştirecek. Böylece FaceTime ile iPhone, iPad veya Mac üzerinden aramalarınıza cevap verebileceksiniz

Telefon Kontrolü

iOS 6 ile gelen aramalara kısa mesaj ile cevap verebileceksiniz veya daha sonra arama için hatırlatıcı ayarlayabilmeniz mümkün olacak. Bu, toplantılarda veya yemeklerde gerçekten işinize yarayabilir.Uyarıcıları çok spesifik zamanlara da ayarlayabilirsiniz. Mesela, "1 saat içinde', ya da "belirli bir yere ulaştığım zaman" gibi.

Diğer kullanışlı özelliği de "Rahatsız etmeyin" özelliği, bu özellik sayesinde kısa mesajları engellemeden gelen aramaları engelleyebilirsiniz.

E-mail

iOS 6 seçtiğiniz kişilerden e-mail geldiği zaman uyarı veren "VIP" seçeneği ekledi. En iyisi ise mail yazmaya başladıktan sonra direk fotoğrafları ekleyebilmek. Apple yıllardır fotoğraf ekleme işini mesajı yazdıktan sonraya bıraktığı için bu en iyisi.

Passbook

Passbook uygulamasıyla, hızlıca online biletlerinize, kredi kartı bilgilerinize ulaşmanızı sağlayacak. Forstall buna "herşeye ulaşmanın en kolay yolu" diyor. Program sizi herhangi bir değişiklikte uyarıyor (iptal edilen organizasyon veya rötarlı uçuş gibi).

Bu program yolculuklarınızı organize etmek konusunda oldukça faydalı olacak gibi

Sonuç olarak

Daha pek çok özellikle iOS bu sonbahar rakiplerini sollayacak gibi. Şimdilik Apple, onlara rahatsızlık verenlere karşı büyük bir fırsat kazanmış gibi görünüyor. iOS her zaman evrim geçirmeye ve kullanışlı şeyler hazırlamaya devam edecek gibi.

YORUMLAR