iOS 8 Çıkış Tarihi Açıklandı

iOS 8 Çıkış Tarihi Açıklandı

Apple’ın yeniliklerle gelen mobil işletim sistemi iOS 8, geçtiğimiz Dünya Çapında Geliştiriciler Konferans’ında tanıtılmış ancak nihai kullanıcılara ne zaman dağıtılacağı paylaşılmamıştı. Dün düzenlenen etkinlikte yeni iPhone’larla birlikte iOS 8’in final sürümünün çıkış tarihi de açıklandı.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile ön yüklü gelecek olan iOS 8’in 17 Eylül günü tüm kullanıcılar tarafından indirilebileceği dün Tamindir olarak canlı canlı yorumladığımız etkinlikte açıklandı. Ücretsiz sunulacak güncellemeyi alan cihazlar arasında iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, 5. Nesil iPod touch, iPad 2, 3. ve 4. Nesil iPad, iPad Air, iPad mini ve Retina Ekranlı iPad mini bulunuyor.

Yeni işletim sisteminde bir önceki sürümde tercih edilen tasarım korunuyor ancak iyileştirmeler ve keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda servis dahil edilmiş durumda. Hem nihai kullanıcılar hem de geliştiricilerin sabırsızlıkla beklediği iOS 8’de ilk göze çarpacak yeniliklerden kısaca bahsetmek gerekirse;

  • HealthKit adında –Apple’ın mahkemelik olduğu- yeni bir sağlık uygulaması entegre edilmiş durumda. Sağlık ve fitness verilerimizi tek bir yerde toplayan, sağlık durumumuzu hem bizim hem de doktorumuzun takip edebildiği bu araç, adımlarımızı saymak, hareketlerimizi yönetmek, kalorimizi hesaplayabilmek için mevcut ve yeni tanıtılan iPhone’larda bulunan M8 hareket çipini kullanıyor.
  • Şu anda iPhone 5S ve iPhone 6 modellerinde gördüğümüz parmak izi sensörü yani TouchID, iOS 8 ile birlikte üçüncü parti uygulamalara da açılacak. 
  • Bildirim Merkezi’nde ilk kez widget’larla karşılaşacağız ve bildirimlere doğrudan müdahale edebileceğiniz. Örneğin; bir kısa mesaj aldığımızda parmağınızı sürükleyerek hızlıca mesajı yanıtlayabileceğiz. Yine aynı şekilde e-postaları yanıtlamak mümkün olacak.
  • iOS 8 güncellemesi ile birlikte Apple cihazımızın yazmayı zorlaştıran klavyesini bir kenara bırakıp üçüncü parti servislerin geliştirdiği klavyeleri varsayılan olarak ayarlayıp kullanabileceğiz. QuickType, Swiftkey tercih edilebilecek klavyeler arasında yer almakta.
  • Apple’ın tartışılan bulut servisi iCloud yenilenen ismiyle ve daha fazla alan seçenekleriyle karşımıza çıkacak.
  • Spotlight artık Wikipedia makalelerini, yakındaki mekanları, gündem haberlerine de içeren önerilerde bulunabilecek.
  • Bir türlü Türkçe konuşamayan akıllı asistanımız Siri de güncellenmiş olarak çıkacak, özellikle iş kullanıcılarına yönelik yeni özellikler sunacak.

YORUMLAR