iOS 8.4 ile Birlikte 30'un Üzerinde Güvenlik Açığı Kapatıldı

iOS 8.4 ile Birlikte 30'un Üzerinde Güvenlik Açığı Kapatıldı

iOS'un yeni sürümü 8.4 ile en çok öne çıkan yeni müzik servisi Apple Music olmasına ve internet üzerinde sadece Apple Music'in konuşulmasına rağmen, aslında bu yeni yama ile 30'un üzerinde güvenlik açığının da kapatıldığı bir gerçek.

Kernelk, SIM Kart ve uygulama yüklemelerini içeren güvenlik açıklarını iOS 8.4 ile kapatmayı başaran Apple, son günlerde sadece Apple Music ile öne çıkıyor. Dijital müzik servisinin önce popüler genç sanatçı Taylor Swift tarafından tepki görmesi ve hemen ardından fiyatlarının yüksekliği ile tepki görmesi internet üzerinde dolaşan haberler olsa da, bu konudan çok daha önemli olan pek çok güvenlik açığı yeni iOS sürümü 8.4 ile birlikte giderildi.

Genel olarak Safari tarayıcı motoru, WiFi yöneticisi, SQLite Kütüphanesi, Safari, E-posta servisi, OS KErnel, FontParser, coreTLS ve CoreText'i etkileyen güvenlik açıklarının toplam sayısı 33'ü bulmuştu. Bazı açıkları uzun süre rapor edilmesine rağmen, bazıları da henüz yeni ortaya çıkan hatalardı. Fakat Apple'ın yeni çıkan açıkları konusunda elini hızlı tutarak eski açıklar ile birlikte hepsini iOS 8.4 ile birlikte düzeltti.

Kullanıcıların iOS işe çalışan cihaz kullanımı deneyimlerini etkileyebilecek olan açıkların giderilmesi pek çok iPhone ve iPad kullanıcısını rahatlatırken, Apple Music dışında bu tür güvenlik açıklarının internet üzerinde çok fazla dile getirilmemesi Apple'ın işine yaradı.

iOS 8.3 ile birlikte saldırı alabilecek açıkların giderildiği iOS 8.4'e geçmek için gerekli güncellemeyi yapmadıysanız, kısa süre içerisinde yapmanızı tavsiye ederiz.

Android Emülatörü BlueStacks'in Mac Versiyonu Çıktı

YORUMLAR