iOS 8'in Yeni Özelliği Güvenlik Açıklarına Sebep Olabilir

iOS 8'in Yeni Özelliği Güvenlik Açıklarına Sebep Olabilir

Geçtiğimiz gün kullanıcıların hizmetine sunulan iOS 8 beraberinde pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Gelen yeni özellikler arasında geliştirilen Siri, yeni eklenen klavye özellikleri, elden geçirilen fotoğraf uygulaması ve daha gelişmiş bir pil ömrü kontrol mekanizması bulunuyor.

Tüm özelliklere ek olarak, belki de diğerleri arasında en fazla dikkatimizi çeken özellik, Home tuşuna çift tıkladığımızda açılan arkaplan uygulamalarının hemen yukarısında son aranan kişilerin yer alması. Bu her ne kadar faydalı ve işlevsel bir özellikmiş gibi görünse de bazı kullanıcılar bu durumdan epey şikayetçi.

Arkaplanda çalıştırdığınız uygulamaları kapatmak amacıyla Home tuşuna çift tıkladığınızda istemediğiniz halde ekranın yukarısında en son görüştüğünüz kişiler geliyor. Bu kişilerin üzerine tıklayarak arama yapabiliyor veya mesaj gönderebiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla veya sevgilinizle birlikteyken özel hayatınızın bu denli deşifre olması iOS 8’in önemli güvenlik eksiklikleri arasında yer alıyor. Birisiyle her ne kadar yakın olsanız da yine sadece sizi ilgilendiren bir hayatınız var ve bu özellik açık bir şekilde bunu ihlal ediyor.

Neyse ki bu özelliği kapatmanın bir yolu var. Ayarlar > Mail, Rehber ve Takvimler> Uygulama Değiştiricide Göster> Telefon Hızlı Aramaları ve Son Arama seçeneklerini kapatın.

Bunu yaptıktan sonra Home tuşuna çift tıkladığınızda artık son aramalarınız ekran gözükmeyecek.

iOS 8 Eski iPhonelar için Hayal Kırıklığı Yarattı

YORUMLAR