iOS Üzerinde YiSpecter Adında Yeni Bir Kötücül Yazılım Saptandı

iOS Üzerinde YiSpecter Adında Yeni Bir Kötücül Yazılım Saptandı

iOS işletim sistemi ile ilgili çok fazla kötücül yazılım haberi duymuyorduk. Ancak yeni saptanan YiSpecter isimli bir kötücül yazılım milyonlarca iOS cihazı tehdit ediyor.

En son App Store’a yapılan kötücül yazılım saldırıları Apple’ı zor durumda bırakmıştı. XcodeGhost olarak bilinen bir kötücül yazılım, siber saldırganların tüm App Store’a giren Apple cihazlardan kişisel bilgileri çalmaya çalışıyordu. Yeni yayınlanan bir güvenlik raporuna göre oldukça saldırgan ve hızlı yayılan yeni bir iOS kötücül yazılımı daha saptandı. Bu yazılım iPhone, iPad ve iPod cihazların hepsine yayılıyor. Birbirine entegre iOS cihazları da tehdit ediyor. Cihazların jailbreak yapılmış ya da yapılmamış olması da bir şey ifade etmiyor.

YiSpecter kötücül yazılımı Apple’ın duyurusuna göre iOS 8.4 sürümü ve üstü işletim sistemlerinde çalışmıyor. Ancak bu açıklama milyonlarca iPhone, iPad cihazını çok garantiye almıyor. YiSpecter orijinal Apple menşeli uygulamalarla cihazlara sızabiliyor. Yazılımım ürkütücü tarafı da bu. YiSpecter bir kez iOS cihazlara sızdığında kendini cihazda gizliyor, yazılımı fark etmek ve silmek mümkün olmuyor.

iOS cihazlarınızda üçüncü parti güvenlik uygulamaları kullanarak Ayarlar>Genel>Profiller sekmelerini takip edip “情涩播放器”, “快播私密版” veya “快播0” gibi bir uygulama bulursanız bunu hemen cihazınızdan kaldırmanız gerekiyor. Ancak Apple henüz bunun için kararlı bir güvenlik yazılımı da önermedi. Şimdilik çare olarak iPhone telefonlarınızı PC ya da Mac cihazlara bağlayarak bu program parçacıklarını arayabilir ve kaldırabilirsiniz. Bu yöntem daha güvenli gibi görünüyor.

Bu arama sırasında Phone, Weather, Game Center, Passbook, Notes veya Cydia gibi uygulamalara rastlarsanız bunlarından iOS sistemlerinizden kaldırılması gerekiyor.

App Store’da Hasar Beklenenden Büyük: 25 Bin Uygulama Tehlikede

YORUMLAR