iOS ve OS X, Sanıldığı Kadar Güvenli Değil, Durum Apple'ın da Umurunda Değil

iOS ve OS X, Sanıldığı Kadar Güvenli Değil, Durum Apple'ın da Umurunda Değil

iOS ve OS X işletim sistemlerinin kötücül saldırılara karşı geliştirdiği savunma sistemlerinin çok başarılı olmadığı ortaya çıktı.

Apple marka cihazların genellikle daha güvenli olduğu söylense de durum aslında böyle değil. 3 farklı üniversitenin son yaptığı araştırma iOS ve Mac OS X sistemlerinde en az Android ve Windows kadar kırılgan ve tehdide açık olduğunu belirledi. Bazı kötücül yazılımlar Apple güvenlik duvarlarını son derece kolaylıkla aşabiliyor ve cihazlardaki tüm uygulamalara bulaşabiliyor.

Indiana, Pekin ve Georgia Teknik Üniversitelerinde oluşturulan özel ekipler ayrı ayrı ama aynı konuda iOS ve Mac OS X sistemlerinin açıklarını taradılar. Bu araştırmalar daha sonra bir potada toplanarak geliştirildi ve değerlendirildi. iOS ce OS X sistemlerin son derece kırılgan ve hala Apple tarafından düzeltilmemiş açıkları olduğu saptandı.

Özellikle Apple App Store’da bulunan birçok kötücül yazılım barındıran programın hala markette durduğuna dikkat çekildi. Bu yazılımlar Apple kullanıcılarını hedef alabiliyor. Üstelik ne iş yaptığına ya da, kim olduğuna bakmadan sıradan kullanıcılar bile hedef olabiliyorlar.  Banka şifrelerinden, özel e-postalara kadar her kişisel tür bilgiye ulaşabilen bu kötücül yazılımlar kullanıcının mali ve sosyal statüsüne bakmadan kurban seçebiliyorlar. Bu durum herkesi potansiyel mağdur durumuna düşürüyor.

Üniversitelerin yaptığı araştırma, daha önce de rapor edilen Apple App Store’da uygulamalara bulaşabilen bir kötücül yazılıma karşı, Apple tarafından gereken önleminin hala alınmadığını da ortaya çıkardı. Bu durumu App Store’da Hasar Beklenenden Büyük: 25 Bin Uygulama Tehlikede haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Üniversitelerin bu raporu bir başlık altında toplanarak Apple’a sunuldu. Henüz bir cevap alınmadı. 

Dikkat: 600 Milyon Samsung Cihaz Güvenlik Riski Taşıyor

Dikkat, iPhone'lara Gelen Esrarengiz Bir Mesaj Tüm Cihazı Kilitliyor

Yüzlerce iOS ve Android Uygulaması FREAK Virüsü Taşıyor

YORUMLAR