iPad Air 2 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPad Air 2 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Bir süredir ardı arkası kesilmeyen dedikoduların başrol oyuncusu olan iPad Air 2 nihayet bugün yapılan Apple etkinliğinde resmi olarak tanıtıldı.

Bugüne dek yapılan tüm yorumları ve söylentileri masaya yatırdığımızda iPad Air 2'nin bu söylentilerden çok da uzakta olmadığını görüyoruz. Çarpıcı donanımı ve özellikleriyle tablet piyasasına yeni bir soluk getiren iPad Air 2'nin önemli detaylarını, göze çarpan yeniliklerini ve en önemlisi de fiyatını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

iPad Air 2'nin herhangi bir özelliğinden önce değinmemiz gereken bir nokta var; cihazın 6.1 mm'lik inanılmaz ince kasası! Geçen sene duyurulan iPad Air modelinden daha ince olan iPad Air 2, şaşırtıcı inceliğiyle öncüsünün "piyasanın en ince tableti" sıfatını elinden alıyor! Yansıma önleyici ekran kaplaması ve geliştirilen ekran kalitesi ile iPad Air 2'nin tek iyi olduğu nokta elbette ki kasa ölçüleri değil. Rapor edilen bilgilere göre iPad Air 2'nin ekranı öncüsüne göre %56 daha az yansıma oranına sahip. Bu da cihazı açık hava kullanımlarına daha uygun hale getiriyor.

Cihaz A8X işlemci ile donatılmış. A8X işlemci sayesinde Apple'ın yeni amiral gemisi tableti konsol kalitesine yakın bir oyun deneyimi sunmayı hedefliyor. Bu noktada belirtmeliyiz ki, söz konusu bu işlemci iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'taki işlemciyle aynı ismi taşısa da yapı olarak tamamen iPad Air 2 için özel tasarlanmış. İkinci jenerasyon 64 bit mimariye sahip olan bu işlemci üzerinde 3 milyar transistör barındırıyor. Öncüsüne göre %40 daha fazla performans sunan bu işlemci, yine öncüsüne göre 2.5 kat daha hızlı çalışan ekran kartı ile kombine edilmiş.

Cihazın bir diğer dikkat çeken özelliği ise en son çıkan iPhone modellerinde görmeye alıştığımız TouchID'ye sahip olması. Parmak okuyucu olarak nitelendirilen bu sistem sayesinde artık iPad modelleri daha güvenli ve daha kişisel bir deneyim sunacak.

Sadece Wi-Fi bağlantı desteği sunan iPad Air 2'nin fiyat etiketinde yazacak olan rakam ise 499 dolar. Elbette ki bu rakam giriş seviyesindeki iPad Air 2 için geçerli. Apple'ın pazarlama politikası gereği fiyat, cihazın hafıza kapasitesi ile doğru oranda artıyor. 128 GB'lık versiyona sahip olmak için ödemeniz gereken rakam 929 dolar. Elbette ki bu versiyon hem Wi-Fi hem de hat desteği sunuyor. Tabletin ön sipariş tarihi ise 17 Ekim, yani yarın olarak belirtiliyor.

Apple iPad Mini 3 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPad Air 2 Fotoğraf Galerisi

YORUMLAR