iPad Mini, PC Pazarına Zarar Verebilir

iPad Mini, PC Pazarına Zarar Verebilir

Tabletlerin, PC’lerden daha çok satıldığında bakılacak olursa, iPad Mini bu trendi yükseltecek gibi görünüyor. J.P. Morgan analistine göre, özellikle düşük fiyatlı ürünleri seven alıcılar olduğu sürece durum bu.J.P. Morgan analisti Mark Moskowitz, Apple’ın iPad Mini’sinin, uyanan PC pazarının satışlarını düşüreceğini söyledi. Moskowitz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizim görüşümüze göre, iPad Mini standları, düşük fiyatı seven kullanıcıları ve e-okuyucu kalabalığını hedefliyor. Yatırımcılar bugün bunları not etmekte. Küresel ekonomik belirsizlik göz önüne alındığında, düşük fiyatları seven kullanıcıların bir PC masrafı yapmak yerine, iPad Mini’ye yöneleceğini düşünüyoruz.”

Zor ekonomik dönemlerde kullanıcılar, onlara kendilerini iyi hissettiren fiyatları seçiyor. Dolayısıyla iPad Mini, diğer tabletlere ve PC’lere üstün geliyor. Bunun da ötesinde, kullanıcılar, yeni bir bilgisayar almadan önce akıllı telefonlarını ve tabletlerini iki ya da üç kere yenilemeyi umuyorlar ki bu da bir PC’nin ömrünün  4-5 yıldan 6-7 yıla kadar uzatılabileceği anlamına gelir.

Peki, düşük fiyatı seven müşteriler yen bir iPad için ne kadar ödemek zorunda kalır?


Son duyumlar, giriş seviyesindeki bir model için etiket fiyatının $330 olacağı yönünde. Önceki raporlar ise ücretin en az $249 olacağını gösteriyordu. Moskowitz şunları söylüyor: “Daha küçük boyut, Retina ekran yoksunluğu, daha az depolama kapasitesi özeliklerine dayanan araştırmamız, baz modeli  potansiyel $249 fiyat noktasında destekliyor.”

Moskowitz’e göre; Apple, iPad Mini’yi,  iPhone 5’e göre daha ağır şekilde çıkaracak. Küçük tablet; Aralık ayının ortalarında Asya ve Pasifik bölgesine ulaşacak olanları takip ederek, Kasım ve Aralık aylarında Kuzay Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’ya varmış olacak.

YORUMLAR