iPad, Pazardaki Üstünlüğünü Android'e Bırakacak

iPad, Pazardaki Üstünlüğünü Android'e Bırakacak

Proje analisti Sameer Singh’in yaptığı araştırmaya göre 2013 yılının ortalarında Android tabletler, iPad ile paylaştıkları pazarda çok daha baskın duruma geçecek.

Birkaç yıl öncesinden bu yana Apple’ın iPad’i, tablet pazarının kralı konumunda. Fakat Android cihazlarının saldırısı ile beraber bu durum değişecek gibi görünüyor.

IDC’ye göre, 2010 yılının üçüncü çeyreğinde iPad, pazarın %87’sini kaplıyordu. Bu yılın üçüncü çeyreğinde ise bu yüzde 50.4’lere kadar düştü. Sameer Singh’e göre; bu eğilim, Android tabletlerin topluca sahiplenmiş olduğu payın iPad’in payını aşmasıyla devam edecek.

Singh, pazar eğilimlerine bakarak büyüyen Android tablet siparişlerinin iPad siparişlerini geçen sekiz çeyreğin altısında geride bıraktığını gördü. Singh açıklamasının devamında şunları söyledi: “Özellikle üçüncü çeyrek, iPad Mini’nin geleceği söylentileriyle beraber düşen yeni iPad satışları sonucunda iPad  için en kötü olanıydı. Geçen sonuçlara göre iPad satışları geçen çeyrekte yüzde 10 ya da 25 oranında artış göstermeliydi. Bu artış görülmedi ve yüzde 18 oranında düşüş yaşandı."

Android tablet satışları ise ilk çeyrekten üçüncü çeyreğe kadar devamlı bir artış gösterdi. Bu yükselme, araştırmaya göre gelecek yıl daha da artacak.
OEM’in, öğrendiğine göre; pazardaki fiyatları çeşitlendirecek olan Amazon’un tablet modeli, pazarın genişlemesine ve iPad’in payının bir kısmının alınmasına yol açacak.

YORUMLAR