iPad Satışları Surface Tableti 50'ye Katlıyor

Microsoft Surface'in satışları beklendiği kadar iyi gitmiyor ve iPad kullanıcıları Surface'den tam 50 kat daha fazla.

iPad Satışları Surface Tableti 50'ye Katlıyor

Pek çok şirketin açıkladığı satış rakamları veya çeşitli teknoloji analiz şirketlerinin istatistiklerine göre belirlenen satış miktarlarına bir alternatif de Twitter üzerinden bir analiz gerçekleştiren A.X. Ian adlı kişi tarafından gerçekleştirildi ve analizi ünlü Business Insider web sitesinde yer aldı. Gerçekleştirilen bu analize göre Microsoft Surface satışları şu anda iPad’in yalnızda 50’de 1’i durumunda.

Gerçekleştirilen analiz Noel akşamında Twitter’dan gönderilen tweetler üzerinden gerçekleştirilmiş ve “first tweet from ...” (...’dan ilk tweetim, ... yerine iPad, Kindle, Nexus ve Surface aramaları gerçekleştirilmiş) kalıbıyla yapılan arama sonuçlarına göre değerlendirilmiş. Sonuçları aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz:

Elbette yapılan bu araştırma derin bir piyasa analizi değil ancak kullanıcıların gerçekleştirdikleri tercihlere bir noktaya kadar ışık tutan bir çalışma. Daring Fireball’dan John Gruber’ın yorumları ise Twitter kullanıcılarının çoğunlukla teknoloji meraklısı kullanıcılar olmalarına ve bu nedenle üst seviye cihazları tercih etmelerine rağmen Kindle Fire’ın Nexus ve Surface gibi üst cihazları yenebilmesinin ilginç bir sonuç olduğu yönünde gerçekleşti.

Berkeley Üniversitesi profesörlerinden Brad Delong ise eğer satış oranlarının böyle devam ettiği bir gerçekse Microsoft’un stokları eritebilmek için fiyatları ne zaman 100 dolar seviyesine çekeceğini merak ettiğini belirtti.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer ise Microsoft Surface satışları iyi başladı açıklamasını gerçekleştirmişti.

YORUMLAR