iPhone 6'nın Ekran Çözünürlüğü Ortaya Çıktı

iPhone 6'nın Ekran Çözünürlüğü Ortaya Çıktı

iPhone 6'nın çıkmasını bekleyen meraklı gözlerin kendilerine en çok sordukları sorular arasında mutlaka yeni cihazın ekran çözünürlüğü var. Android kullanıcıların gönlünü ferah tutan şey, OEM kanadının standart halinde getirdiği Full HD ekranlar. Bazı cihazlar için QHD çözünürlük projelerine hız verildi. Apple'ın bu bağlamda çözünürlüğüyle rekabete uyum sağlayabileceği belirsizleşmişti.

Etrafta dolaşan söylentilere göre Apple çözünürlük yarışında geri kaldı. iOS 8 içersinde bulunan Xcode 6 geliştirici kitinde 414 x 736 gibi bir çözünürlük bilgisini suruyordu. Fazla panik yaratmadan sizleri aydınlatalım. Xcode geliştirme kitinin vermiş olduğu değeri iki ile çarpıp doğru sonuca ulaşyorsunuz.

Buradan çıkarabileceğimiz anlam, iPhone 6 ekran çözünürlüğünün 828 x 1472 piksel sınırlamasında kalacağı olabilir. Yine de 5.5 inçlik iPhone 6 modelinin bu kategoriye dahil olup olmadığı konusundaki belirsizlikler sürüyor. Eğer 5.5 inçli modelde çözünürlük 828 x 1472 piksel olursa 4.7 inçlik modele oranla daha düşük bir piksel yoğunluğu olacak. Apple'ın 300ppi ile Retina görüntü kalitesinden ödün vermeyeceği düşünülüyor.

Apple'ın 9 Eylül'de yapacağı basın bildirisine kadar bu bilgi kesin olarak doğrulanamayacakken Android cihazlarla iPhone arasındaki çözünürlük yarışının nereye varacağını bu tarihten itibaren değerlendirmek mümkün olacak.

YORUMLAR