iPhone 6S ve Nexus 6P'yi Hacklediler, 100 Bin Doları Kaptılar

iPhone 6S ve Nexus 6P'yi Hacklediler, 100 Bin Doları Kaptılar

Geçtiğimiz günlerde güvenlik yazılımlarıyla tanıdğımız Trend Micro tarafından sponsorluğu yapılan Pwn2Own adlı hacker yarışmasında farklı takımlar yarışarak hack maharetlerini sergilediler. Android ve iOS işletim sistemini kullanan farklı mobil cihazların hedef alındığı güvenlik yarışmasında "beyaz şapkalı hacker" olarak tanımlanan ve bu cihazlardaki güvenlik açıklarını tespit edip kapatılmalarına yardımcı olan hackerlar Nexus 6P, iPhone 6S ve Galaxy S6 gibi telefonlar üzerinde hack denemeleri gerçekleştirdiler. Bu denemelerin sonucunda telefonlara casus yazılım yerleştirmeyi, kullanıcı bilgilerini çalmayı veya cihazların kilitlerini tamamen etkisiz hale getirmeyi başaran takımlar ödüllendirildi.

Yarışmaya katılan takımlar arasında yer alan The Tencent Keen Security Lab takımı belli hedefleri gerçekleştirerek 102.500 dolarlık bir ödülün sahibi oldu. The Tencent Keen Security Lab takımı yapıtğı denemelerin ardından son güvenlik güncelleştirmeleri yapılmış Nexus 6P'ye casus bir yazılım yerleştirmeyi başardı ve kullanııcı bilgilerini ele geçirdi. Ayrıca takım iPhone 6S'e de cihazı yeniden başlattıktan sonra bir casus yazılım yerleştirmeyi başardı.

Yarışma sonucu Nexus 6P üzerinde tespit edilen açıkların Google tarafından bir sonraki güvenlik güncelleştirmesinde kapatılacağı bildirildi.

Fappening Hackerının Hapis Cezası Belli Oldu

YORUMLAR