iPhone 7 ve 7 Plus Sudan Kaynaklı Hasarları Garanti Kapsamına Almadı

iPhone 7 ve 7 Plus Sudan Kaynaklı Hasarları Garanti Kapsamına Almadı

7 Eylül’de coşkulu bir tanıtımla tüketicilere tanıtıla iPhone 7 ailesi en sonunda"su geçirmez" sıfatını da özelliklerinin arasına ekledi. Ancak bu özelliği garanti kapsamına almadı.

Her iki cihazın da IP67 sertifikasına sahip olması tüketiciler için oldukça önemli ve cihazlar için de bir tercih avantajı elbette. Ancak Apple her nedense IP67 sertifikasına rağmen iPhone 7 ve 7 Plus telefonlarda sudan kaynaklı hasarları garanti kapsamına almakta imtina etmiş gibi görünüyor.

Apple’ın resmi garanti anlaşmasında; iPhone 7 ve 7 Plus’ın su geçirmezlik testlerinin (IP67 - IEC standardı 60529) tamamen kontrollü laboratuvar şartları altında gerçekleştirildiği, su derinliğinin ya da temas yoğunluğunun genel kullanım ortamlarıyla örtüşmesinin ölçümlenemeyeceği yazılı. Bundan dolayı cihazların su geçirmezliğini bir şekilde yetirmiş olması ve telefona zarar vermesi garanti kapsamında bulunmuyor. IP67 genel olarak yağmur, kar ve ani su şokları ile ilgili olarak kullanılan bir dayanıklılık standardı.

Buradan anlıyoruz ki, Apple müşterilerinin telefonları ısısı değişebilen sulu ortamlarda, havuzda ya da denizde kısaca yoğun ıslak ve tozlu ortamlarda kullanmasını istemiyor ve buna karşı da bir önlem alıyor. Çünkü banyoda sıcak suyun altına ya da havuz ve denizlerin dibine götürülen telefonların elbette bir garanti kapsamında olması da gerekmiyor. 

iPhone 7 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone 7 Plus Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

YORUMLAR