iPhone 7S Yeni Bir OLED Ekran Kullanabilir

iPhone 7S Yeni Bir OLED Ekran Kullanabilir

iPhone 7 bile henüz resmi olarak tanıtılmadığı halde iPhone 7S ile ilgili söylentiler teknoloji çevrelerine düşmeye başladı. iPhone 7S hakkında ortaya çıkan ilk söylentilerden biri olan haberimize konu olan bu söylenti Apple'ın akıllı telefonunun ekran yapısıyla ilgili. Bilindiği üzere Apple geliştirdiği ve satışa sunduğu iPhone telefonlarda şu ana kadar LED arka aydınlatmalı LCD ekranları tercih etti. Bu teknoloji günümüz standartlarına göre bile biraz eski sayılabilir. Çünkü birçok yeni Android amiral gemisi OLED ekranlara geçil yaptı. Samsung kendi ürettiği Super AMOLED teknolojisini bir süredir amiral gemilerinde kullanıyor. LCD teknolojisi ise bu teknolojiye göre nispeten daha eski bir teknoloji.

OLED iPhone 7S'te nasıl bir fark yaratabilir?

OLED ekranlar klasik LCD ekranlara göre farklı bir mantıkla çalışıyorlar. LCD ekranlarda temel çalışma mantığı ekrana arka bölümden bir aydınlatma sağlanması üzerine kurulu. Fakat OLED ekranda böyle bir gereklilik bulunmamakta. Bu sayede OLED ekranlarda kontrast oranı daha yüksek oluyor, ekranda siyah renkler daha rahat seçilebilirken diğer renkler daha keskin bir şekilde ortaya çıkıyor. OLED'in bir başka avantajı da güç tüketimi anlamında daha ekonomik olması. Ayrıca OLED paneller daha ince yapıya sahipler. Hatta esnek OLED ekranlar bile karşımıza çıkabiliyor. OLED'in bir başka avantajı da "ghosting" denilen sorunu ortadan kaldırması. Bu problem ekranda hareketli görüntüler varken hareket eden öğelerin arkalarında hayaletimsi bir iz bırakması demek. LED ve LCD ekranlarda arka aydınlatma bölümleri arasında geçiş yaparken bu aydınlatmaların söndürülmesi sırasında yaşanan gecikme bu probleme neden oluyor. OLED'de ise arka aydınlatma olmadığında bu problem de doğal olarak ortadan kalkıyor.

Bütün bu özellikler bir araya toplandığında iPhone 7S'te karşımıza farklı ihtimaller çıkabilir. Birincisi Samsung'un Edge model telefonlarında olduğu gibi ekranın telefonun köşelerine doğru uzanması. İkincisi ise LG'nin Flex model telefonlarında olduğu gibi eğimli bir ekran teknolojisinin kullanılması. Üçüncüsü ise telefonun ön yüzünün tamamen ekran olarak kullanılması. Ayrıca daha uzun pil ömrü, daha canlı görüntüler, oyun ve videolarda daha keskin sahneler söz konusu olabilir.

Apple'ın bu teknolojiye ancak 2017 yılı içerisinde geçebileceği raporlanıyor. Bu nedenle iPhone 7'de OLED teknolojisiyle karşılaşmamız mümkün gibi görünmüyor. Tabi bütün bu varsayımlarımızı iddialara dayandırdığımız için ortada kesin bir sonuç bulunmamakta.

YORUMLAR