iPhone Arama Kaydınız İzinsiz Apple'a Gönderiliyor!

iPhone Arama Kaydınız İzinsiz Apple'a Gönderiliyor!

Apple tarafından üretilen iPhone telefonların kullanıcıların izni olmadan iPhone arama geçmişi gibi bilgileri Apple'a sızdırdığı iddia edildi. Bu güçlü iddia Rusya merkezli bir güvenlik firması olan Elcomsoft'a ait bir iddia. Elcomsoft yetkililerin yaptığı açıklamaya göre iPhone telefonlarda tutulan arama kayıtları cihaz üzerinde iCloud servisi aktifse otomatik olarak Apple'a gönderiliyor. Bu kayıtlar gönderilmeden kullanıcılara bildirim gönderilmemesi ve seçim hakkı verilmemesi işleri karıştırmakta.

Apple'a sızdırıldığı iddia edilen bilgiler iPhone üzerinde kimin arandığını, kimin sizi aradığını, hangi tarihte arama yapıldığını veya çağrı alındığını, görüşmenin ne kadar sürdüğünü, telefon numaralarını, FaceTime ses ve video görüşmelerini, cevapsız çağrıları ve reddedilen çağrıları kapsıyor.

Elcomsoft'un CEO'su olan Vladimir Katalov açıklamasında Apple'a gizlice gönderilen bu bilgilerin Apple sunucularında 4 aya kadar süreyle saklandığını açıklıyor. Ayrıca bu bilgilerin geçtiğimiz yılın Mart ayında yayınlanan iOS 8.2 güncellemesinden itibaren Apple'a gönderildiği not ediliyor. Daha önceden NSA skandalı gibi olaylarda telefonlara yerleştirilen arka kapılar gündeme gelmişti ve sanal güvenlik konusunda kaygılar dile getirilmişti. Yeni ortaya atılan bu iddia tartışmaları alevlendirecek gibi görünüyor.

iPhone telefonlar üzerinde kullanılan iCloud daha önceden ünlülerin de başına bela olmuştu. iCloud üzerinden ünlülerin özel fotoğrafları çalınmış ve internette paylaşılmıştı. Eğer bir iPhone sahibiyseniz ve kişisel bilgi güvenliğinize önem veriyorsanız iCloud senkronizasyonunuzu kapatmanızda fayda var.

iCloud'da Saklanan Fotoğrafları ve Tüm Verileri Nasıl Silersiniz?

YORUMLAR