iPhone İçin Google Chrome Bu Yıl İçinde Çıkacak

iPhone İçin Google Chrome Bu Yıl İçinde Çıkacak


Google gözünü iyice karartmış gözüküyor. Mac, PC ve Android cihazlarda çalışabilen ve popülerliğini kanıtlayan web tarayıcısı Chrome'u iOS cihazlarda da kullanıcılarına sunmak istiyor. Mobil platformda çok fazla rakibi olmasına karşın iOS cephesinde aslında tek bir rakibi var. O da yıllardır eskimeyen Safari. Çalışmalarını bu konu üzerinde yoğunlaştıran Google, Chrome tarayıcısını Apple'ın mobil cihazlarında bu yılın son çeyreğinde çıkartmak istiyor.

Bilinir bir kaynağa göre ise Apple Safari tarayıcı üzerinden yaptığı aramalardan %50-60 oranında gelir elde ediyor. 1 milyar dolarlık bir pazarda yaklaşık Apple 600milyon dolar kazanırken, Google sadece 400milyon dolar elde edebiliyor. Bu aradaki farkı eritebilmek için Google Chrome tarayıcısı ile iOS saflarına geçerek pastanın büyük kısmını Apple'a değil kendi tarafında tutumaya çalışacak.

Chrome'un Android versiyonu bile henüz Beta aşamasıyda iken iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) için uygulama çıkarması biraz kafaları karıştırsa da, Apple'ın eskimeyen ve popüler tarayıcısı Safari'ye karşı neler yapabileceğini yılın son çeyreğinde daha net görmeye başlayabileceğiz.

YORUMLAR