iPhone İçin Google Maps Yayınlandı

iPhone İçin Google Maps Yayınlandı

Google uzun süredir merakla beklenen iPhone Google Maps uygulamasını yayınladı ve uygulama ilk olarak ABD’de tüketicilerin hizmetine sunuldu. ABD’de aktif hale getirilen iPhone Google Maps uygulaması Google’dan beklendiği üzere hızlı, tam teşekküllü ve harita uygulamaları içerisinde en güzel görünenlerden bir tanesi.

Daha önce iOS 6 ile birlikte sunulan Apple Maps’in başarısızlığından Apple, Harita Uygulamasının Yöneticisini de Kovdu başlıklı haberimizde bahsetmiştik. Pek çok kullanıcıyı yanlış yerlere yönlendiren ve hatta bazılarının ölüm tehlikesi geçirmesine neden olan Apple Maps’in yerini alacağı şimdiden kesin olan Google Maps anlaşılan o ki herkesin ilk tercihi olmaya hazır.

Uygulamanın sunduğu temel özellikler arasında trafik, navigasyon sistemi, transit geçişler, yürüme yolları, uydu görüntüsü, sokak görüntüsü, iç mekan fotoğrafları ve Google profiliniz ile entegrasyon yer alıyor (maalesef tüm özellikler Türkiye’de kullanılabilir durumda olmayacak).

Google Maps uygulaması resim dosyaları ve grafiklerini kullanmak yerine vektörel grafikler kullanıyor ve böylece hem hızdan hem de veri tüketiminden oldukça tasarruf ediyor. Şimdilik çevrimdışı haritalar mevcut olmasa da gelecek bir güncelleme ile dahil edileceği belli olmuş durumda.

iPad için uygun olmadığı Google tarafından açıklanan uygulama ile en iyi deneyimi elde etmek için ne yazık ki iPhone 5 kullanıcısı olmanız ve en az iOS 5.1 işletim sistemini kullanmanız gerekiyor.

iOS için Google Maps 40 ülke ve 29 dilde yayında olacak. Bu ülkeler içerisinde Türkiye’nin de olması bekleniyor ve en geç bir kaç gün içerisinde bu 40 ülkede yer alan kullanıcıların uygulamaya erişmesi mümkün olacak. Ülkelerin tam listesi ne yazık ki henüz yayınlanmadı.

YORUMLAR