iPhone Kilidi 6 Dakikada Kırılabiliyor

Android'e oranla her zaman güvenli olmasıyla kullanıcıları cezbeden iPhone, şifreleme uzmanı Matthew Green'e göre bir hayli başarısız bir kilit sistemine sahip. Green, iPhone'da 4 basamaklı bir şifreyi 6 dakikadan az bir sürede kırabildiğini iddia ediyor.

Matthew Green, Grayshift tarafından üretilen GrayKey ismindeki yazılımın iPhone kilitlerini kırabildiğini söylüyor. Cihazın şifresindeki hane sayısına göre kırılma süresi artıyorken en küçük şifrelerin 6 ila 13 dakikaya kadar sürede kırılabildiği ifade ediliyor. Ayrıca iPhone'a konulan 10 basamaklı bir şifrenin de en fazla 4629 gün içerisinde kırılabildiği belirtiliyor. Ancak burada sürenin değil de telefonun en nihayetinde açılabildiğinin önemli olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

John Hopkins Bilgi Güvenliği Enstitüsünde yardımcı doçent ve şifreleme uzmanı Matthew Green tarafından geliştirilen GrayKey'in her türlü iOS kilidini kırabildiği iddia ediliyor. Apple tarafından yedi haneli şifreler makul görülüyordu. Ancak GrayKey uygulaması yüzünden pek çok iOS kullanıcısı endişe içerisinde.

Ayrıca Apple tarafından yapılan yazılım güncellemeleri de henüz açığı kapatabilmiş değil. Yani GrayKey'in rahat bir şekilde şifre kırabildiği söyleniyorken her türlü duruma karşı GrayKey uygulaması Amerika Birleşik Devletleri polis departmanı tarafından satın alındı. Bakalım ABD'li şirket bu açığı kapatabilecek mi, zamanla göreceğiz.

YORUMLAR