iPhone Kilidini Açmak İçin 3D Yazıcıdan Parmak İzi Çıkarma Yöntemi

iPhone Kilidini Açmak İçin  3D Yazıcıdan Parmak İzi Çıkarma Yöntemi

FBI ve iPhone'lar arasındaki güvenlik münasebeti son hızıyla devam ediyor. FBI yetkilileri bu sefer bir suçlunun iPhone'nunu açmak için 3D yazıcı teknolojisini kullanma fikriyle ortaya çıkmışlar.

Parmak izi tanımasıyla ilgili ABD'de altı farklı patenti bulunan Michigan Devlet Üniversitesi profesörü Anil Jain, Fusion isimli bir dergiye, geçtiğimiz günlerde ofisine garip bir istekle gelen FBI yetkililerini anlattı. Jain'in anlattığına göre ofisine gelen yetkililer, profesörden bir suçlunun yakalanması için yardım etmesini istediler. Planlarına göre Jain, bir suçlunun daha önceki suçları sırasında alınmış parmak izlerinden birini 3D yazısı ile gerçeğe dönüştürecek ve böylece telefon açılacaktı.

Jain ve doktora öğrencisi Sunpreet Arora, üzerinde çalıştıkları bir teknoloji ile daha önce 10 farklı parmak izini 3D yazıcıdan çıkarmışlar ve üzerlerini metalik bir bileşenle kaplayarak, gerçek bir parmak gibi okunmasını sağlamaya çalışmışlar. Henüz bu teknikten sonuç alınmış değil; ama Jain ve Arora, polise yardım edeceklerini ve suçlunun parmak izini okutmaya çalışacaklarını söylemişler.

FBI ve Apple arasındaki güvenlik tartışması 2014 yılında başlamıştı. Bir suçlunun iPhone'nunu açamayan FBI, Apple'dan yardım istemiş; ancak istediği cevabı alamamıştı. Diğer müşterilerinin güvenliklerinin de ihlal edilebileceği düşüncesi ile FBI'a yardım etmeyen Apple'a diğer büyük teknoloji şirketlerinden de destek gelmiş ve FBI kendi çözüm yollarını aramaya başlamıştı. Bugüne kadar iki tane iPhone'un şifresini kırmayı başaran araştırma bürosu, hala telefonların hepsi için bir çözüm bulabilmiş değil.

Apple'dan FBI'a Güvenlik Ayarı!

FBI iPhone'ları Kırmak İçin 1.3 Milyon Dolar Harcamış

FBI Bir Başka iPhone'u Daha Kırdı

YORUMLAR