iPhone'ların İsimlerindeki Gizemli Harflerin Sırrı Açıklandı

iPhone isimleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük şirketlerinden bir tanesi olan Apple, uzun süredir modellerine S, X ya da R gibi eklemeler yapıyordu. Apple Global Pazarlama Başkan Yardımcısı Phil Schiller, iPhone’ların isimlerindeki gizemli harflerin sırrını açıkladı.

İlk olarak iPhone 3GS hakkında konuşan Schiller, telefonun bir önceki modelden daha hızlı olduğunu belirtmek adına GS ekini eklediklerini, bunun için de speed (hız) kelimesinin ilk harfini kullandıklarını belirtti.

Schiller, iPhone 3GS'ten bir yıl sonra raflardaki yerini alan iPhone 4S’te ise s takısının başka bir anlama geldiğini dile getirdi. Bu sefer hız kelimesinden hareket etmediklerini kaydeden başkan yardımcısı, 4S’te ilk kez kullandıkları Siri isimli akıllı asistana dikkat çekmek adına modele 4S dediklerini aktardı.

iPhone isimleri xs

Yeni iPhone’ların isimleri anlamsız

3GS ve 4S için anlamlı takılar kullandıklarını söyleyen Phill Schiller, sonrasındaysa bunu bırakarak, sadece bir üst model olduklarını göstermek adına yeni takılar kullanmaya başladıklarını ifade etti.

Eylül ayında tanıtılan iPhone Xr ve Xs modellerindeki r ve s takılarının herhangi bir anlamı olmadığını vurgulayan Schiller, spor otomobilleri ve hızlı olan her şeyi sevdiğini belirtirken bu otomobillerin gücünü göstermek için S ve R harfleri ile isimlendirildiğini, iPhone’ları isimlendirirken de bunu dikkate aldıklarını belirtti.

iPhone Xs Max modelinde Max kelimesine herhangi bir açıklama gelmezken, iPhone Xs Max’in o güne kadar çıkmış en büyük ekranlı iPhone modeli olması sebebiyle Max ekini aldığı bilinenler arasındaydı.