iPhone Müşteri Memnuniyeti Düşüyor

iPhone Müşteri Memnuniyeti Düşüyor

Son zamanlarda Apple'ın akıllı telefon dünyasındaki hegemonyası Android'in öne çıkması ve üreticilerin de Android işletim sistemli ve çok fonksiyonlu cihazlar ortaya çıkarmaları nedeniyle büyük oranda sarsılmış durumda. Özellikle yenilik ve inovasyon hevesi ile bilinen Apple'ın bu konuda rakiplerinden geri düşmesi satışları etkilemenin yanında varolan tüketicilerin memnuniyetini de etkiliyor gibi görünüyor.

Amerikan Tüketici Tatmin Endeksi'nde bulunan ve 2013 yılı cep telefonları istatistiklerine göre Apple hala en yüksek kullanıcı memnuniyetini sağlayan şirket olmaya devam ediyor ancak Samsung ve Motorola'nın puanlarını yükseltmeleri neticesinde Apple ile olan farkları giderek azalıyor. Zira rakipleri yükselişe devam ederken 2012'de 83 puan ile zirveyi kapan Apple 2013'te 81 puana geriledi.

Her ne kadar bu gerileme çok yüksek bir oranda olmasa da iPhone 5'in memnuniyeti arttıramaması dikkatleri çekiyor. iPhone 5S ile birlikte gelmesi beklenen iOS 7 işletim sisteminde ciddi değişiklikler ve yenilikler olmazsa bu düşük memnuniyetin devam edeceği neredeyse kesin.

Motorola'nın müşteri memnuniyeti 2013'te herhangi bir cihaz çıkarmamış olmasına rağmen 73'ten 77'ye yükseldi ve Samsung ise en büyük sıçramayı yaparak 71'den 76 puana çıktı. Windows Phone 8 ile kendine yer etmeye çalışan Nokia'nın puanı ise 75'den 76'ya yükseldi. Önümüzdeki sene Samsung'un bu sıçramayı devam ettirmesi ve zirveye oynaması da beklenenler arasında.

Tumblr iOS uygulamanızı güncellemeyi unutmayın

YORUMLAR