iPhone Pahalı Diyorduk Ama Apple Car’ın Fiyatı da Dudak Uçuklatıyor

iPhone Pahalı Diyorduk Ama Apple Car’ın Fiyatı da Dudak Uçuklatıyor

Apple ucuz ürünler yapmıyor, bunu artık kanıksadık. Yeni elektrikli araba projesi Apple Car'ın da çok ucuz olmayacağını tahmin ediyorduk.

Cupertino’lu dev üretici Apple, uzun süredir bir elektrikli araba üzerinde çalışıyordu. Apple'ın Elektrikli Otomobili Doğrulandı: 2020'de Geliyor haberimizde bundan bahsetmiştik. Ancak bu aracın tüketiciye yansıyacak olan bedeli hakkında bir ipucu yoktu. Teknoloji analiz kuruluşu Jefferies & Co, Apple’ın 2020 yılına yetiştirmeye çalıştığı elektrikli ve sürücüsüz aracın fiyatının ne kadar olabileceğini de analiz etti. Şirket Apple Car’ın en az 55 bin dolardan (165 bin TL) başlayan fiyatlarla (birkaç model çıkma olasılığı var) satılmasının beklendiğini ve bunun piyasayı çok da şaşırtmaması gerektiğini söyledi. Şirketin verdiği bilgilere göre Apple 2020’de piyasaya 200 bin elektrikli arabayla piyasaya çıkacak. Elektrikli araba üreticisi Tesla 2015 yılında 55 bin araç satmayı başarmıştı.  

Bu fiyat Tesla’nın elektrikli arabalarıyla karşılaştırıldığın da çok abartılı durmuyor. Hatta ucuz bile olduğunu söyleyebiliriz çünkü Tesla Roadster D 2015 modeli 101 bin 500 dolardan satılıyor. Tesla Sedan tipleri ise 75 ile -95 bin dolar arası etikete sahip. Bu durumda ne kadar pahalı olsa da Apple ve Tesla belli ki fiyat ve performans konusunda fena kapışacaklar. Tesla’nın performansını biliyoruz, ancak Apple Car performansı hakkında henüz bir ipucu yok. 

Apple’ın Araba Projesi Piyasada Kafa Karıştırıyor

Fiat'ın Silikon Vadisi Ziyareti Apple'da Son Buldu, Peki Ne Konuşuldu?

Apple'ın Elektrikli Arabasının Bittiği ve Teste Hazır Olduğu Bir E-postayla Ortaya Çıktı

YORUMLAR