iPhone Safir Ekran Efsanesi Neden Bitti?

iPhone Safir Ekran Efsanesi Neden Bitti?

iPhone 6 serisi raflara yerleşmeden önce, herkes safir ekran beklentisi içindeydi. Safir ekran Apple’ın büyük kozu olarak görülüyor ve mobil telefonun dayanıklılığını artıracak, darbelere karşı kullanıcıların soğuk terler dökmesini engelleyecek bir çözüm olduğuna inanılıyordu. “Safir ekran geliyor” söylentilerine hiç itiraz etmeyen Apple konu hakkında ne olumlu ne de olumsuz açıklamalar yaptı. Herkes beklemeye geçti.

Ancak durum hiç de öyle olmadı. Apple iPhone 6 serisinin ürünlerinin hiç birinde safir ekran yoktu. Bir önceki ürünlerden farklı hiçbir değişiklik ekrana uygulanmamıştı. iPhone 6’nın lansmanından hemen sonra, teknoloji haberlerinde GT Advanced Technologies adında New Hampshire’lı bir şirketin iflasını okuduk. Normalde bir şirketin iflası belki çok önemli olmazdı, eğer o şirket Apple’a safir camları söz veren şirket olmasaydı tabii. Mahkemeler, karşılıklı davalar birbirini kovaladı. Son haberlerde Apple ve GT arasında nelerin ters gittiğine dair bazı ipuçları var.

İddialara göre Apple GT Advanced Technologies’den safir ekran yaratacak fırınları sipariş etmiş, ancak tam teslimat sırasında bu kararından vazgeçerek başka anlaşma şartları ortaya sürmüş. Değişen anlaşma, safir ekranların GT tarafından üretilmesi şart koşmuş. 

GT’nin iddiasına göre, Apple’ın taleplerini karşılayabilmek için neredeyse dünyanın en büyük safir ekran fabrikasını inşa etmek gerekiyor. Bu muazzam talep için Apple'dan ön ödeme alamayan GT, doğal olarak giderlerini karşılayamayarak iflas ediyor. Apple ise GT’nin anlaşmayı önce kabul ettiğini, ancak taleplerini karşılayacak kadar ekran üretemediğini iddia ediyor. Doğal olarak bu durum Apple’ın kabarık mahkeme dosyalarına yeni bir dava daha eklemiş gibi görünüyor. 

Akıllı Telefonlarda Safir Ekran Dönemi Yaklaşıyor

Safir Ekranlı iPhone 6 Modelleri Daha Pahalı Olacak

iPhone 6'nın Ekranı Paramparça Oldu


YORUMLAR