iPhone Şifresini Vermedi, Hapse Girdi!

iPhone Şifresini Vermedi, Hapse Girdi!

 

ABD'de çocuk istismarı soruşturması kapsamında ifadesi alınan bir şahıs, polise iPhone telefonunun şifresini vermedi. Bu davranışı adamın hapis cezası almasıyla sonuçlandı.

ABD'de Hollywood'da ikamet eden adamın kızını dövdüğü iddia ediliyordu. Polis zanlının  gerçekleştirdiği suçları iPhone telefonuyla belgelemiş olabileceği zannıyla, adamın telefonunun şifresini kendisinden talep etti. Ancak iddiya göre, adam kolluk kuvvetlerinin bu isteğine itiraz etti.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Christopher Wheeler adındaki şüpheli polisin bu iddiasını reddederek, "Yemin ederim şifreyi onlara verdim" şeklinde kendisini savunsa da ceza evine gönderilmekten kurtulamadı.

Zanlının bu savunmasını değerlendirmeye almayan hakim, Wheeler'in telefon şifresini vermesi durumunda serbest bırakılacağını söyledi. Ancak zanlı 180 gün hapis cezası almaktan da kurtulamadı.

iPhone şifrelerinin polis ve FBI tarafından kırılabilmesi ile ilgili benzer vakalar daha önce de ABD'de yaşanmış, güvenlik güçlerinin cihazlara ulaşmak için Apple'dan yardım istemesi gündeme gelmişti. 

iPhone ve iPad'inizde Yapmanız Gereken Gizlilik Ayarları

iPhone Sahibini Az Kalsın Uykusunda Öldürüyordu!

YORUMLAR