iPhone Teknolojisi Neden İnsanları İntihara Sürüklüyor?

iPhone Teknolojisi Neden İnsanları İntihara Sürüklüyor?

iPhone 6 ve 6 Plus piyasaya çıkalı henüz bir sene bile olmadı. İnsanlar şimdiden iPhone 7’nin neye benzeyeceğini konuşuyorlar. Ama iPhone hakkında konuşulmayan bazı şeyler de var.

iPhone 7 hakkında pek çok bilgi internete sızıyor. Alüminyum sağlam gövdesi, safir camı, yeni donanımı tüketici için çok önemli. Bu donanımı bize sağlayan 180 bin farklı ünitede çalışan, 500 bin işçinin sağlık ve yaşam koşulları ise şatafatlı akıllı telefon markalarının isimlerinin, logolarının altında kalıyor, hiç konuşulmuyor. Ne yazık ki buna biz PR yani pazarlama diyoruz. Markanın, daha üstün olması durumu bazı gerçekleri kapatıyor.

Apple’ın Çin’deki taşeronu FoxConn yönetimindeki Shenzen fabrikasında işçiler günde 12 saat ve 2 vardiya mesai yapıyorlar. Saatte 5 ile 10 cent arası bir ücret alıyorlar. Günlükleri 1 dolara zor geliyor. Sadece 2013 yılında bu fabrikada 137 iş kazası oldu ve bunların 77 tanesi ölümle sonuçlandı. Bu ölümler iPad üretim bandında yaşanan patlamalarda meydana geldi.

Apple elbette bu kazaları es geçmedi, ortak çalıştığı taşeron FoxConn firması ile beraber güvenlik önlemlerini artırdı ve kazazedelerin ailelerine yardım eline uzattı, zaten kanuni olarak böyle yapması da gerekiyordu.

Apple’ın Shenzen fabrikasında işçiler bizlere telefon yetiştirmek için fabrikada yaşıyor, orada yiyip, içip, yatıp işlerine devam ediyorlar. Bu aşırı derecede bir sosyal yaşam eksikliği yaratıyor. Kendilerine ve ailelerine zaman ayıramıyorlar. Bazen 15 gün boyunca tatil yapamıyorlar. Bunun sonucu olarak Apple Shenzen fabrikasında kazaların dışında yüksek bir intihar oranı da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl bu fabrikada yaşları 18 ile 24 arasında değişen 17 intihar olayı yaşanmış. Bütün bunlara rağmen Apple, FoxConn yönetimindeki bu fabrikada çalışma şartlarını değiştirmiyor. Bu sadece Apple'ın Shenzen örneği, buna benzer yüzlerce irili ufaklı fabrikada da durum farklı değil.

Konuyla ilgili alınan tek önlem, işçiler kendilerini yerden 6 metre yükseklikteki fabrikanın camından atmasın diye binanın etrafına bir çelik bir ağ koymak oldu.

Apple'ın Tedarikçilerinden Olan Foxconn'dan Büyük İtiraf

Foxconn Apple'ın iPhone Üretimi İsteğine Yetişemiyor

YORUMLAR