iPhone X'in Face ID Teknolojisi, Çinlilerin Yüzünü Ayırt Edemedi!

iPhone X'in Face ID Teknolojisi, Çinlilerin Yüzünü Ayırt Edemedi!

iPhone X'in Face ID yüz tanıma teknolojisi, Apple'ın tüm çabalarına rağmen tartışılmaya devam ediyor. Çin'den gelen bir haber, bu tartışmayı başka bir boyuta taşıyabilir. 

Apple, son 10 yılın en iyi iPhone'unu piyasaya çıkarırken, bu denli tartışılacağını eminim tahmin etmiyordur. Bu tartışmaların odağındaki özellik ise şüphesiz, Face ID teknolojisi. 

Cupertino merkezli şirketin iPhone X ile birlikte hayata geçirdiği yüz tanıma sistemi, piyasadaki akıllı telefonlara kıyasla en güvenli kilit sistemi iddiasıyla karşımıza çıktı. Apple, Face ID kilidinin telefon sahibinin yüzü dışında açılma ihtimalini 1.000.000'da 1 olarak nitelendiriyor. Görünen o ki, o ufacık ihtimal Çinli bir kullanıcıya denk gelmiş.

iPhone X'in Face ID Teknolojisi, Çinlilerin Yüzünü Ayırt Edemedi

Çin'de yaşayan Yan adlı bir kullanıcı, iPhone X'i satın aldıktan sonra, sadece kendi yüzüne entegre olması gereken Face ID sisteminin, başka bir arkadaşının yüzüyle açıldığını görünce çok şaşırmış. Yan ve arkadaşı, olayın ardından Apple Store'a giderek Face ID kilidindeki sorunu canlı bir şekilde tekrarlamışlar. Sonuç aynı: Yan'ın arkadaşı, yüzünü kullanarak iPhone X'in kilidini açmayı başarmış.

Yeni Bir iPhone X Önerdiler

Apple Store personeli yaşanan bu durum karşısında kadına yeni bir iPhone X önerdi, ancak ikinci kez verilen iPhone X'te de aynı sorun devam etti. Bunun üzerine şirket, kullanıcıya para iadesi yaparken, olay hakkında kapsamlı bir soruşturma başlatıldı.

Apple'ın Face ID sistemi her geçen gün tartışılmaya devam ediyor. Şirket, her ne kadar soru işaretlerini gidermeye çalışsa da, Apple'ın kurucularından Steve Wozniak dahi, telefonun arkasında bir parmak izi okuyucusunun olmasının daha iyi bir seçim olacağını itiraf etti.

Wozinak, iPhone X'e sahip olan arkadaşlarının Face ID kilidini kapattııklarını söylerken, henüz bir iPhone X almadığını ve almayı da düşünmediğini ifade etti. Wozniak, "Tim Cook sanırım iPhone X almayacağımı duymuş olacak ki, bana bir tane gönderdi. Fakat kullanıp kullanmayacağıma henüz karar vermedim" dedi.

Apple, önümüzdeki yıl Touch ID'yi tamamen kaldırmayı planladığı için, tüm iPhone modellerine Face ID yüz tanıma özelliğini getirmek istiyor. Bakalım 2018 yılında piyasaya çıkacak yeni iPhone modellerinde bu ve benzeri hatalar devam edecek mi?

Face ID teknolojisi sence ne kadar güvenli? Yorumlarını bizimle paylaşmayı unutma. 

YORUMLAR