iPhone X Kullanıcılarını Memnun Edemedi

iPhone X kullanıcı memnuniyeti

Müşteri memnuniyeti sağlayan şirketler listesinin ilk sırasına yazılabilecek isimlerden bir tanesi olan Apple’ı oldukça üzecek bir araştırma yayınlandı. Amerikan Müşteri Memnuniyeti İndeksi, iPhone X kullanıcılarının memnun etmiyor, dedi.

ACSI telefon listesi

Çeşitli sektörlerde müşteri memnuniyetini ölçen ve geri dönüşlere göre çeşitli kurumlara önerilerde bulunan American Customer Satisfaction Index (ACSI) ya da Türkçe ismiyle Amerikan Müşteri Memnuniyeti İndeksi, akıllı telefon üreticilerinin ürünleri üzerine yaptığı çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Apple’ın diğer üreticilere göre müşteri memnuniyeti konusunda oldukça önde olduğunu söyleyen ACSI, Apple’dan sonra Samsung’un geldiğini, üçüncü sıraya ise LG ve HTC’nin yazılabileceğini söyledi. Özellikle 2017 ve 2018 yıllarında iPhone sahiplerinin yüzde 81’lik kısmının telefonlarından memnun olduğu saptanırken, Samsung’da bu oranın yüzde 80 seviyesinde olduğu dile getirildi.

Genel marka algısıyla birlikte ayrı ayrı modellere dair müşteri memnuniyetini araştıran kurum, iPhone 7 Plus modelinin yüzde 85’lik memnuniyet oranıyla liste başında yer aldığını, onu yüzde 84’lük memnuniyet oranıyla Galaxy S8+ modelinin izlediğini aktardı.

Yayınlanan listede en dikkat çeken telefon ise iPhone X oldu. Apple’ın akıllı telefon üretiminin onuncu yılını kutlamak adına premium özelliklerle birlikte piyasaya sürülen model, yüksek fiyatıyla dikkatleri çekmişti. Apple’ın medarıiftiharı olarak gösterilen iPhone X hakkında da benzer bir memnuniyet araştırması yapan ACSI, yüksek fiyatı ve premium özelliklerine rağmen telefonun yeteri kadar memnun edici olmadığı sonucuna ulaştı.

ACSI, iPhone 8 modelinin yüzde 83’lük memnuniyet oranına eriştiğini kaydederken, iPhone X’in yüzde 80’de kaldığının altını çizdi. Telefon bu performansıyla birlikte birçok başka iPhone modelinin gerisinde kalarak, Apple’ı bir hayli üzdü.