iPhone X Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Haftalardır hatta aylardır devam eden söylentiler ve sızıntılar sona erdi, iPhone X sonunda tanıtıldı. Türkiye saati ile 20.00'de başlayan etkinlik Steve Jobs Theater'da gerçekleştirildi. CEO, Tim Cook'un sahneye çıkması ile başlayan etkinlikte 3 adet iP

iPhone X Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Haftalardır hatta aylardır devam eden söylentiler ve sızıntılar sona erdi, iPhone X sonunda tanıtıldı. Türkiye saati ile 20.00'de başlayan etkinlik Steve Jobs Theater'da gerçekleştirildi. CEO, Tim Cook'un sahneye çıkması ile başlayan etkinlikte 3 adet iPhone modeli görücüye çıktı. Ancak bunlardan en çok dikkat çekeni şüphesiz, iPhone X oldu.

Tamindir olarak Facebook canlı yayını ile sizlere aktardığımız Apple Lansmanı'nda en çok ilgi çeken cihaza şimdi yakından bakalım.

10. Yıl Özel iPhone'u

İlk olarak Steve Jobs'ın elinde gördüğümüz ve "Kim bir kaleme ihtiyaç duyar ki?" sözüyle hayatımıza giren, ilk tam dokunmatik ekranlı telefon iPhone 2G'nin üzerinden tam 10 yıl geçti. Apple da, 10. yıla özel bir iPhone tanıttı ve onu Roma rakımıyla adlandırarak adına iPhone X (10) dedi.

iPhone X Özellikleri

iPhone X Ekranı

iPhone X, diğer iPhone modellerine göre çerçevesiz denebilecek fiziksel yapısıyla ve cam kaplamasıyla dikkat çekiyor ve çerçevesiz ekranda OLED teknolojisini kullanarak Super Retina ekran ile adeta "cam gibi" bir görüntüyü kullancıyla buluşturuyor. 5.8 inç büyüklüğünde 2436x1125 çözünürlüğündeki ekran, inç başına 458 piksele sahip olacak. iPhone'un bu şık kasaya sahip modelinde herhangi bir "ana ekran" tuşu bulunmuyor. Ekran kilidini açmak için ise ekranı alttan yukarı doğru kaydırmak yetecek. Multi-task penceresi içinse uygulamayı ekranın ortasında çok kısa bir süre tutmak yetecek. Uygulamalar arasında geçişi ise Mac bilgisayarlardaki gibi ekranın altından kaydırarak yapmak mümkün olacak. Sesli asistan Siri'yi açmak için güç tuşuna basılı tutmak gerekecek. Kontrol merkezini açmak için de üst kısımdan kaydırmak yeterli olacak. 

FaceID

Ekran kilidini açmak için FaceID teknolojisi kullanılacak. Yüz haritası çıkaran teknoloji ile gözlük ya da herhangi bir aksesuar kullanmak sorun olmayacak. FaceID teknolojisinin TouchID teknolojisine göre 20 kat daha güvenli olduğu da eklendi. Aynı zamanda FaceID ile Apple Pay ödemeleri de yapılabilecek. FaceID geliştiricilere de açılacak ve üçüncü parti uygulamalar ile de kullanılabilecek. 

iPhone X Performans

Performans tarafında ise Apple'ın yeni nesil 6 çekirdekli mobil işlemcisi A11 Bionic'i kullanan iPhone X'in en yakın rakibi geçtiğimiz lansmanda tanıtılan profesyonel iş odaklı cihaz iPad Pro. 6 çekirdekli işlemcinin 2 çekirdeği yüksek performans için, 4 çekirdeği de düşük performans için çalışacak ve pil tüketimini dengeleyecek.

iPhone X Kamera

Kamerasıyla ünlü olan iPhone'un en lüks üyesi iPhone X'te bulunan dikey yönlü çift kameraların ikisi de 12 MP. Bu kameralardan biri f1.8, diğeri ise f2.4 diyafram açıklığına sahip.Ancak Apple kullanıcıları sadece fotoğraf çekme yetenekleri ile mutlu etmekle kalmıyor. 4K 60 kare ve 1080P 240 kare video kaydı yapabilen iPhone X, aynı zamanda iki kamerada da Optik İmaj Sabitleyici ile profesyonel fotoğraf makinelerini adeta cebimize getiriyor. Selfie tutkunlarını da mutlu edecek iPhone X'in ön kamerası 7 MP fotoğraf çekebilecek. Ön kamerada bulanacak TrueDepth teknolojisi ile arka kamerada da olduğu gibi arka plan bulanıklaştırılarak fotoğraf çekilebilecek.

iPhone X Batarya

Şarj konusunda da fazlasıyla söylenti ortaya atıldı. iPhone X'in "iPhone 8'in Kablosuz Şarj Standı Görüntülendi" haberinde sizlerle paylaştığımız gibi kablosuz şarj olabileceği ve aynı zamanda kablo ile de hızlı şarj destekleyeceği de kesinleşti. iPhone X'in batarya performansı iPhone 7'den 2 saat daha fazla olacak. Bu da 12 saate denk geliyor.

AirPower

Yeni tanıtılan kablosuz şarj standı AirPower ile iPhone X, Apple Watch Series 3 ve Airpods aynı anda kablosuz olarak şarj edilebilecek.

Apple son olarak emojilere de bir ekleme yaptı ve Animoji'yi tanıttı. Bu yenilik ile yüz hareketlerini algılanarak emojiler hareketli olacak ve Apple Messages ile Animojiler gönderilebilecek.

iPhone X Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone X, Amerika'da 27 Ekim'de ön siparişe açılacak. Apple Storelardaki satış ise 3 Kasım'da başlayacak. Uzay grisi ve gümüş renklerde satışa sunulacak olan iPhone X'in Amerika fiyatı 64 GB depolama alanına sahip model için 999 dolar ve 256 GB depolama alanına sahip model içinse 1149 dolar olacak. Telefonun Türkiye fiyatının 5500 Türk Lirası olması bekleniyor.

iPhone 8 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

iPhone 8 Plus Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

YORUMLAR