iPhone X Tanıtıldı. Peki, iPhone 9’a Ne Oldu?

iPhone X Tanıtıldı. Peki, iPhone 9’a Ne Oldu?

Apple dün akşam gerçekleştirdiği etkinlikte uzun zamandır beklenen yeni iPhone serisini tanıttı. 10’uncu yıla özel iPhone X’in satış tarihi 3 Kasım olarak açıklanırken, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın da 23 Eylül’de piyasaya sürüleceği duyuruldu. Apple, iPhone X’i ‘iPhone 10’ olarak telaffuz etmemiz gerektiğini söylüyor. Peki, iPhone 9’a ne oldu?

Apple, Steve Jobs Theater’da gerçekleştirdiği Keynote sunumuyla yeni iPhone’lar hakkındaki tüm soru işaretlerini yanıtladı. 12 Eylül’deki lansmandan önce elde ettiğimiz tüm sızıntılar sürprizi az da olsa baltaladı. Zira, sızdırılan özelliklerin neredeyse hepsini iPhone X’te görmüş olduk.

Bununla birlikte iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da işlemci ve kamera performansı anlamında ufak dokunuşlar almış, ancak tasarım çizgisinin bir önceki modellerle aynı kaldığını gördük.

Apple, 10’uncu yıla özel olarak çıkardığı modele iPhone X adını verdi, ancak etkinlikte de duyduğumuz gibi bu model aslında ‘iPhone 10’ olarak telaffuz ediliyor. iPhone modellerindeki sayı artış politikası, iPhone 9’u kaybettiğimiz anlamına geliyor olabilir.

Apple, 3GS’ten bu yana, ‘S’ alışkanlığını devam ettiriyordu. Ta ki 12 Eylül akşamına kadar. Şirketin en azından bu yıl için ‘S’ adlandırmasını askıya aldığını söyleyebiliriz. Aslına bakarsanız Apple’ın bu politikası şaşırtıcı değil. Samsung, bu yılın başlarında Galaxy S8’i piyasaya sürerken, geçtiğimiz ay da Galaxy Note 8’i tanıtmıştı. Note 8, 15 Eylül’de satışa çıkacak (aynı gün iPhone 8 için ön siparişler başlıyor). Apple, iPhone 7S ve iPhone 7S Plus isimlerini tercih etseydi, Galaxy S8 ve Galaxy Note 8 ile mücadele anlamında eksik kalabilirdi. Bunun yerine, Apple yeni bir pazarlama yöntemi belirleyerek ‘S’ versiyonları kaldırdı ve iPhone 8/iPhone 8 Plus isimlerini uygun buldu.

10’uncu yıl modelinin iPhone X olarak adlandırılması, cihazın ‘iPhone 10’ olarak etiketlenmesine gerek kalmadan, tanıtılan diğer iki cihazın üstünde olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor. Çünkü çoğu insan iPhone 10’u, iPhone X olarak telaffuz etmeyecektir. Apple bunu biliyor ve sadece promosyon malzemelerinde X logosunu kullanıyor. Zira Apple’ın ünlü tasarımcısı Jony Ive, açılış konuşmasındaki videoda ‘iPhone 10’ ifadesini kullandı. Yakın zamanda bu ifadeyi daha sık duymaya başlayabiliriz.

Apple’ın bu ince numarası, gelecek yılın iPhone isimlerini nasıl etkileyecek henüz bilmiyoruz, ancak bu durumun ilginç bir hal alacağı bir gerçek. Kim bilir, Apple belki de ‘S’ adlandırmasına geri döner ve iPhone 8S veya iPhone XS modellerini çıkartır. Ya da arada kaybolan iPhone 9 ortaya çıkabilir. Gelecek yılki etkinliği düşünmek için erken, ancak tahmin oyunlarına başlamakta bir sakınca yok.

Apple’ın iPhone’lar için belirlediği isim politikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

iPhone X Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone 8 Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi

iPhone 8 Plus Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

YORUMLAR