iPhone X'un Apple'a Maliyeti Ne Kadar?

iPhone X Maliyet

iPhone X, 3 Kasım'da satışa çıktı. Hatta satışa çıkmadan önce 999 Dolar olmasına rağmen karaborsada 2000 ila 12000 Dolar arasında fiyatlarla görülmeye bile başlandı. Bazı Apple fanatikleri ise maalesef bir telefon için bu fiyatları ödediler.

Peki 999 Dolar fiyat etiketiyle Amerika'da satılan iPhone X, Apple'a ne kadara mal oluyor? TechInsights, iPhone X'u parçalarına ayırdı ve bu parçaların ortalama fiyatlarına göre toplam bir fiyat çıkardı. Buna göre iPhone X sadece 357.50 Dolar'a üretiliyor. Bunun kesin bir maliyet olmadığını da eklemek gerekiyor tabii. Henüz Apple'dan gelen net bir açıklama yok.

TechInsights, bu işlemi sadece iPhone X için yapmayıp diğer yeni iPhonelar olan; iPhone 8 ve iPhone 8 Plus için de yapmış. İlginç bir sonuç ise iPhone 8 Plus'ın 256 GB versiyonu için karşılarına çıkmış. 256 GB kapasiteye sahip iPhone 8 Plus'ın Apple'a 367.50 Dolar'a mal olduğu sonucuna ulaşılmış. Bu da demek oluyor ki 256 GB kapasiteye sahip iPhone 8 Plus her ne kadar iPhone X'dan 50 Dolar ucuza satılıyor olsa da Apple'ın parçalar için daha fazla para harcamasına neden oluyor.

En çok merak edilen şey olan ekran maliyetine gelindiğinde ise iPhone X'un OLED panele sahip, çerçevesiz ekranının ilgili parçaları ile birlikte 65.50 Dolar'a mal olduğu ortaya çıkıyor. Aynı ekran maliyeti iPhone 8'e gelindiğinde ise yalnızca 36 Dolar olarak karşımıza çıkıyor. Yani iPhone X'un ekran maliyeti iPhone 8'e göre neredeyse iki kat fazla.

Tabi bu 360-370 Dolarlık maliyetleri bir kenara bırakmak gerekiyor. Unutmamak lazım ki Apple sadece telefon parçalarını kullanıcıya sunmuyor. Bu parçaların birleştirilmesi, taşınması ve dağıtım masrafları da var. Her iPhone'un arkasında önemli bir AR-GE çalışmasının olduğunu göz ardı etmek Apple'a büyük haksızlık olur.

YORUMLAR